Hundredevis af danske kunder bevidst snydt og fuppet af Telenor-medarbejdere

Flere hundrede danske Telenor-kunder er blevet snydt og fuppet af virksomhedens medarbejdere, viser selskabets egen kulegravning. “Sindssygt pinligt,” siger direktør.

Artikel top billede

(Foto: Telenor/PR)

Flere hundrede danske Telenor-kunder er blevet snydt af selskabets egne medarbejdere, skriver Ekstra Bladet.

Det erkender Telenor selv, efter at selskabet har kulegravet sagen, der egentligt begyndte med en enkelt sag om snyd i en butik i Hundige uden for København.

Her har Telenor nu bortvist en chef og tre ansatte.

Nu erkender juridisk direktør i Telenor, Mette Eistrøm Krüger, at der har været tale om snyd og fup af flere hundrede Telenor-kunder. I nogle tilfælde er kunder blevet snydt for op mod 20.000 kroner.

Problemet er størst i Telenor-butikker i Københavns-området.

Hun kalder til Ekstra Bladet sagen for ‘sindssygt pinlig,’ ligesom hun siger, at selskabet ikke har kunnet forestille sig, at nogle medarbejdere har været klar til at ‘snyde så bevidst.’

“Vi har lavet en undersøgelse af samtlige 57 butikker og gennemgået mere end 100.000 transaktioner. Og vi kan nu se, at vi har et par hundrede kunder, som potentielt set har været i en situation, hvor de er blevet udsat for et oversalg eller regulært snydt af vores medarbejdere,” siger hun.

Telenor vil nu ændre sine kontrolsystemer og stramme op på kulturen i selskabet.

Ifølge Ekstra Bladet har Telenor-medarbejderne blandt andet løjet om tilbud og bedraget ved at tilføje flere abonnementer til købet uden kundernes vidne, ligesom der er blevet forfalsket underskrifter.

Desuden er kunderne blev udsat for det, der kaldes for ‘groft oversalg’ med tjenester og lignende, som de ikke har brug for.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S