Hundredevis af danske kunder bevidst snydt og fuppet af Telenor-medarbejdere

Flere hundrede danske Telenor-kunder er blevet snydt og fuppet af virksomhedens medarbejdere, viser selskabets egen kulegravning. “Sindssygt pinligt,” siger direktør.

Artikel top billede

(Foto: Telenor/PR)

Flere hundrede danske Telenor-kunder er blevet snydt af selskabets egne medarbejdere, skriver Ekstra Bladet.

Det erkender Telenor selv, efter at selskabet har kulegravet sagen, der egentligt begyndte med en enkelt sag om snyd i en butik i Hundige uden for København.

Her har Telenor nu bortvist en chef og tre ansatte.

Nu erkender juridisk direktør i Telenor, Mette Eistrøm Krüger, at der har været tale om snyd og fup af flere hundrede Telenor-kunder. I nogle tilfælde er kunder blevet snydt for op mod 20.000 kroner.

Problemet er størst i Telenor-butikker i Københavns-området.

Hun kalder til Ekstra Bladet sagen for ‘sindssygt pinlig,’ ligesom hun siger, at selskabet ikke har kunnet forestille sig, at nogle medarbejdere har været klar til at ‘snyde så bevidst.’

“Vi har lavet en undersøgelse af samtlige 57 butikker og gennemgået mere end 100.000 transaktioner. Og vi kan nu se, at vi har et par hundrede kunder, som potentielt set har været i en situation, hvor de er blevet udsat for et oversalg eller regulært snydt af vores medarbejdere,” siger hun.

Telenor vil nu ændre sine kontrolsystemer og stramme op på kulturen i selskabet.

Ifølge Ekstra Bladet har Telenor-medarbejderne blandt andet løjet om tilbud og bedraget ved at tilføje flere abonnementer til købet uden kundernes vidne, ligesom der er blevet forfalsket underskrifter.

Desuden er kunderne blev udsat for det, der kaldes for ‘groft oversalg’ med tjenester og lignende, som de ikke har brug for.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Konsulent til IT-kontraktstyring og IT-udbud i Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Københavnsområdet

Everllence

Software Engineer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Midtjylland

IT-Universitetet i København

CIO

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job