Morgen-briefing: Telia klar til at levere bredbånd på Ewiis fibernet / Dansk iværksætter vil ind på kinesisk marked / GlobalConnect ‘opruster koncernledelsen

Telia klar til at levere bredbånd på Ewiis fibernet. Dansk iværksætter vil ind på kinesisk marked med kapitalindskud på tre millioner kroner. GlobalConnect ‘opruster koncernledelsen’. EET Europarts bliver autoriseret Dell-leverandør

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Godmorgen fra Computerworld. Her har du tirsdagens morgen-briefing sammensat af Dan Jensen.

Telia klar til at levere bredbånd på Ewiis fibernet

Telia erklærer sig klar til at levere bredbånd på Ewiis fibernet. Det sker et halvt års tid efter, at de to selskaber indgik aftale om samarbejdet.

Det kan du læse mere om her: Telia og Ewii går sammen i stor bredbåndsaftale: Telia flytter bredbåndskunder over på Ewiis fibernet.

“Nu er det også på den helt lavpraktiske side klar til at blive sendt på markedet. Alle interesserede kan nu komme ned i Telias butikker i Kolding, Fredericia eller Vejle for at høre nærmere om de helt nye fiberløsninger,” lyder det fra Telia.

Selskabets nuværende bredbåndskunder bliver automatisk opgraderet fra de nuværende DSL-forbindelser til fibernet inden nytår.

Dansk iværksætter vil ind på kinesisk marked med kapitalindskud på tre millioner kroner

Den danske iværksætter Nicolaj Munch vil med tre millioner kroner i kapitaltilskud fra den danske rigmand Magnus Kjøller forsøge sig på det kinesiske marked.

28-årige Nicolaj Munch står bag tilbuds-portalen Betterbooqr, der anvendes til såkaldt flashsale.

“Der er et kæmpe potentiale i Kina. Kineserne er det folk, der rejser allermest og samtidig det folk, der bruger flest penge på deres rejser. Som udviklingen ser ud i øjeblikket, kommer de til at rejse endnu mere, for den kinesiske middelklasse vokser og får flere penge mellem hænderne. Dem vil hotellerne selvsagt gerne have fat i,” lyder det fra Nicolaj Munch.

Magnus Kjøller har i de senere år fra Dubai opbygget en formue på blandt andet Lotto24 samt andre webportaler.

Læs mere om ham her: Kontroversiel dansk it-rigmand sælger sine firmaer til medarbejdere.

GlobalConnect ‘opruster koncernledelsen’

GlobalConnect ‘opruster koncernledelsen,’ meddeler selskabet her.

Det sker med ansættelsen af to nye direktører, nemlig Louise Hahn, der bliver direktør for DataCom Danmark og dermed salg af datatrafik i Danmark, samt svenske Charlotta Rehman, der bliver salgs- og marketingdirektør.

De tiltræder begge 1. september. GlobalConnect fremhæver selv, at ‘fire kvinder har taget plads i koncernledelsen i år.’

Foruden de to her nævnte er det Jannie Laurberg (direktør for People, Culture & Strategy) og Kirsti Voldnes (direktør for Datacom i Norge.)

EET Europarts bliver autoriseret Dell-leverandør

EET Europarts bliver autoriseret leverandør af originale Dell-reservedele over hele Europa, meddeler selskabet.

“Aftalen gør det muligt at sikre en hurtig levering seneste næste dag i hele regionen,” lyder det fra EET, som er tilstede i 25 lande.

“EET Europarts er særdeles stærk på reservedelsmarkedet og har en kolossal logistikkapacitet samt sælgere af reservedele fordelt over 25 lande. Ved at etablere en endnu stærkere kanal for reservedele og opgraderinger sikrer vi, at vores kunder hele tiden kan få leveret originale Dell Technologies produkter,” lyder det fra Dell.

Computerworld besøgte i fjor EET’s store lager i Ballerup uden for København, som ‘styres’ af en række robotter.

Det kan du læse mere om her. Tag med bag kulisserne hos EET: Sådan tjener 44 robotter en investering på 24 millioner kroner hjem på få år.

Capgemini Danmark A/S

Presales Lead Cybersecurity

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT specialister til IAM, CMDB og ITSM til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

Midtjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Event: SAP Excellence Day 2026

It-løsninger | Nordhavn

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

24. februar 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

Mia Vang Petersen

Norriq Danmark A/S

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension