Danske Blue Ocean Robotics opkøber amerikansk telerobot og skaber 30 nye arbejdspladser

Danske Blue Ocean Robotics har opkøbt en meget omtalt amerikansk telerobot, som præsident Obama blandt andet har været med til at gøre berømt. Opkøbet betyder, at der bliver skabt 30 nye arbejdspladser i Odense.

Artikel top billede

Foto: Blue Ocean Robotics / Beam

Danske Blue Ocean Robotics har netop opkøbt den amerikanske telerobot Beam, der indtil nu har været ejet af Suitable Technologies.

Det skriver Blue Ocean Robotics i en pressemeddelelse.

“Overtagelsen af Beam er strategisk rigtig. Og det er samtidig en spændende udfordring, da vi skal have etableret et nyt set up for produktion og udvikling ligesom vores teams indenfor salg, support og service skal udbygges kraftigt", siger Claus Risager, administrerende direktør for Blue Ocean Robots, ifølge pressemeddelelsen.

Claus Risager påpeger desuden, at der er tale om et "kapitalkrævende" opkøb.

"Det er både en stor opgave for vores medarbejdere og ledelse, ligesom det er kapitalkrævende, idet vi forventer at den samlede investering for moderselskabet løber op i et pænt stort tocifret millionbeløb,” siger han ifølge pressemeddelelsen.

Nyheden om opkøbet af Beam kommer samtidig med, at det er blevet offentliggjort, at Blue Ocean Robotics står foran en ny kapitalrunde, hvor selskabet vil få tilført 75 millioner kroner.

Læs også: Ny fynsk robotsucces nærmer sig milliardværdi

En del af den fynske robotklynge

Blue Ocean Robotics er en den af den meget omtalte robotklynge i Odense, og opkøbet betyder, at der vil blive tilført endnu flere arbejdspladser til robotklyngen.

Ifølge pressemeddelelsen indebærer opkøbet, at selskabet Beam Robots Aps nu bliver oprettet med hovedkontor i Odense, og det vil betyde, at der skal etableres i omegnen af 30 nye arbejdspladser.

Gjort berømt af Obama og Snowden

Beam er en robot, der kan fjernstyres og er udstyret med både skærm og kamera, hvilket gør det muligt for folk at bevæge til fra og møder, selvom de befinder sig på lang afstand.

Robotten er blandt andet blev kendt, fordi den er blevet brugt af amerikanske whistleblower Edward Snowden, og fordi robotten har besøgt Det Hvide Hus i USA, da Barack Obama var præsident.

Læs også:
Danske Blue Ocean Robotics har stor succes med overraskende forretningsmodel: "Vi er i bund og grund en fabrik, der kan bygge nye robotvirksomheder

Annonceindlæg fra Barco

Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

Netcompany A/S

Test Consultant

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Senior Network Engineer

Nordjylland

Statens IT

Sikkerhedsarkitekt til Statens It

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse