To flyselskaber bandlyser MacBook Pro

Visse ældre MacBook Pro-computere fra Apple kan i værste fald overophede og gå i brand. Som følge har to flyselskaber nu udstedt et forbud mod at indchecke de pågældende bærbare.

Artikel top billede

De australske flyselskaber Qantas og Virgin Australia har netop besluttet at indføre et forbud mod at indchecke 15-tommers MacBook Pro som bagage.

Det skriver Zdnet.

Forbuddet sker i kølvandet på den advarsel, som Apple sendte ud i juni.

Her gør Apple opmærksom på, at batterierne i nogle 15-tommers MacBook Pro kan blive overophedede og gå i brand.

Indtil videre må flypassagerene godt tage computeren med i kabinen, men i så fald skal computeren forblive slukket under hele flyturen.

Mere præcist er der ifølge Apple tale om risiko for defekte batterier i 15-tommer MacBook Pro, der er blevet købt i perioden mellem september 2015 og februar 2017.

Tidligere i august fik det de amerikanske luftfartsmyndigheder, FAA, til at udstede et forbud mod at tage en række computere med de nævnte kendetegn med ombord på amerikanske fly.

De to australske flyselskaber har ingen afgange fra Kastrup.

Er blevet tilbagekaldt

I juni valgte Apple at tilbagekalde computerne, fordi selskabet blev opmærksom på, at de batterier, der er blevet anvendt i computerne, kan overophede.

“Apple beder kunderne om at stoppe med at bruge de berørte 15" MacBook Pro-enheder,” lød det ved den lejlighed fra Apple.

Er du i tvivl om din computer, er blevet ramt, så har Apple oprettet et online-værktøj, hvor du ved hjælp af computerens serienummer kan undersøge, om din computer er ramt.

Hvis du vil undersøge, om din computer er ramt, skal du benytte dette link.

Læs også: Apple tilbagekalder: Stop straks med at anvende disse MacBook Pro-computere - de kan bryde i brand

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S