To flyselskaber bandlyser MacBook Pro

Visse ældre MacBook Pro-computere fra Apple kan i værste fald overophede og gå i brand. Som følge har to flyselskaber nu udstedt et forbud mod at indchecke de pågældende bærbare.

Artikel top billede

De australske flyselskaber Qantas og Virgin Australia har netop besluttet at indføre et forbud mod at indchecke 15-tommers MacBook Pro som bagage.

Det skriver Zdnet.

Forbuddet sker i kølvandet på den advarsel, som Apple sendte ud i juni.

Her gør Apple opmærksom på, at batterierne i nogle 15-tommers MacBook Pro kan blive overophedede og gå i brand.

Indtil videre må flypassagerene godt tage computeren med i kabinen, men i så fald skal computeren forblive slukket under hele flyturen.

Mere præcist er der ifølge Apple tale om risiko for defekte batterier i 15-tommer MacBook Pro, der er blevet købt i perioden mellem september 2015 og februar 2017.

Tidligere i august fik det de amerikanske luftfartsmyndigheder, FAA, til at udstede et forbud mod at tage en række computere med de nævnte kendetegn med ombord på amerikanske fly.

De to australske flyselskaber har ingen afgange fra Kastrup.

Er blevet tilbagekaldt

I juni valgte Apple at tilbagekalde computerne, fordi selskabet blev opmærksom på, at de batterier, der er blevet anvendt i computerne, kan overophede.

“Apple beder kunderne om at stoppe med at bruge de berørte 15" MacBook Pro-enheder,” lød det ved den lejlighed fra Apple.

Er du i tvivl om din computer, er blevet ramt, så har Apple oprettet et online-værktøj, hvor du ved hjælp af computerens serienummer kan undersøge, om din computer er ramt.

Hvis du vil undersøge, om din computer er ramt, skal du benytte dette link.

Læs også: Apple tilbagekalder: Stop straks med at anvende disse MacBook Pro-computere - de kan bryde i brand

Annonceindlæg fra Computerworld

AI-agenterne kommer vrimlende

Virksomheder er på vej fra store sprogmodeller, der svarer på spørgsmål, til AI-agenter, der kan udføre opgaver på egen hånd. Det gør teknologien mere nyttig – og langt mere risikabel.

Netcompany A/S

Test Consultant

Midtjylland

KMD A/S

Senior Solution Architect

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S