To flyselskaber bandlyser MacBook Pro

Visse ældre MacBook Pro-computere fra Apple kan i værste fald overophede og gå i brand. Som følge har to flyselskaber nu udstedt et forbud mod at indchecke de pågældende bærbare.

Artikel top billede

De australske flyselskaber Qantas og Virgin Australia har netop besluttet at indføre et forbud mod at indchecke 15-tommers MacBook Pro som bagage.

Det skriver Zdnet.

Forbuddet sker i kølvandet på den advarsel, som Apple sendte ud i juni.

Her gør Apple opmærksom på, at batterierne i nogle 15-tommers MacBook Pro kan blive overophedede og gå i brand.

Indtil videre må flypassagerene godt tage computeren med i kabinen, men i så fald skal computeren forblive slukket under hele flyturen.

Mere præcist er der ifølge Apple tale om risiko for defekte batterier i 15-tommer MacBook Pro, der er blevet købt i perioden mellem september 2015 og februar 2017.

Tidligere i august fik det de amerikanske luftfartsmyndigheder, FAA, til at udstede et forbud mod at tage en række computere med de nævnte kendetegn med ombord på amerikanske fly.

De to australske flyselskaber har ingen afgange fra Kastrup.

Er blevet tilbagekaldt

I juni valgte Apple at tilbagekalde computerne, fordi selskabet blev opmærksom på, at de batterier, der er blevet anvendt i computerne, kan overophede.

“Apple beder kunderne om at stoppe med at bruge de berørte 15" MacBook Pro-enheder,” lød det ved den lejlighed fra Apple.

Er du i tvivl om din computer, er blevet ramt, så har Apple oprettet et online-værktøj, hvor du ved hjælp af computerens serienummer kan undersøge, om din computer er ramt.

Hvis du vil undersøge, om din computer er ramt, skal du benytte dette link.

Læs også: Apple tilbagekalder: Stop straks med at anvende disse MacBook Pro-computere - de kan bryde i brand

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

BEC Financial Technologies

Information Architect

Region Sjælland

Banedanmark

Senior Service Delivery Manager / PMO Lead

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S

Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

Sarah Birkegaard Elkjær

Norriq Danmark A/S

Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

Karoline Lotz Jonassen

Forte Advice