To flyselskaber bandlyser MacBook Pro

Visse ældre MacBook Pro-computere fra Apple kan i værste fald overophede og gå i brand. Som følge har to flyselskaber nu udstedt et forbud mod at indchecke de pågældende bærbare.

Artikel top billede

De australske flyselskaber Qantas og Virgin Australia har netop besluttet at indføre et forbud mod at indchecke 15-tommers MacBook Pro som bagage.

Det skriver Zdnet.

Forbuddet sker i kølvandet på den advarsel, som Apple sendte ud i juni.

Her gør Apple opmærksom på, at batterierne i nogle 15-tommers MacBook Pro kan blive overophedede og gå i brand.

Indtil videre må flypassagerene godt tage computeren med i kabinen, men i så fald skal computeren forblive slukket under hele flyturen.

Mere præcist er der ifølge Apple tale om risiko for defekte batterier i 15-tommer MacBook Pro, der er blevet købt i perioden mellem september 2015 og februar 2017.

Tidligere i august fik det de amerikanske luftfartsmyndigheder, FAA, til at udstede et forbud mod at tage en række computere med de nævnte kendetegn med ombord på amerikanske fly.

De to australske flyselskaber har ingen afgange fra Kastrup.

Er blevet tilbagekaldt

I juni valgte Apple at tilbagekalde computerne, fordi selskabet blev opmærksom på, at de batterier, der er blevet anvendt i computerne, kan overophede.

“Apple beder kunderne om at stoppe med at bruge de berørte 15" MacBook Pro-enheder,” lød det ved den lejlighed fra Apple.

Er du i tvivl om din computer, er blevet ramt, så har Apple oprettet et online-værktøj, hvor du ved hjælp af computerens serienummer kan undersøge, om din computer er ramt.

Hvis du vil undersøge, om din computer er ramt, skal du benytte dette link.

Læs også: Apple tilbagekalder: Stop straks med at anvende disse MacBook Pro-computere - de kan bryde i brand

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

    Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Everllence

    Senior Embedded Software Engineer

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    Contract Manager

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect