Danske e-Boks ramt af nedbrud

Danske e-Boks er gået ned torsdag formiddag. e-Boks har endnu ikke et bud på, hvornår servicen forventes at være i fuld drift igen.

Artikel top billede

Opdatering: I en status fra klokken 15.49 fremgår det, at alle e-Boks' services er fuldt tilgængelige

Danskere, der ønsker at tjekke lønsedler, lånedokumenter eller vigtige informationer fra det offentlige, går forgæves, når de forsøger at logge ind på e-Boks via browser eller app torsdag formiddag.

e-Boks er nemlig ramt af nedbrud.

"e-Boks services er ikke tilgængelige i øjeblikket. Vi arbejder på at udbedre fejlen hurtigst muligt. Vi beklager de gener, det måtte medføre," skriver e-Boks på sin hjemmeside i en opdatering fra klokken 09.06.

e-Boks nævner ikke, hvornår tjenesten forventes at være oppe at køre igen, men skriver, at e-Boks vil komme med en ny opdatering klokken 10.

Klokken 09.41 oplysete e-Boks, at "e-Boks services er tilgængelige, men der kan stadig opleves svartider," men det varede ikke særligt længe.

Klokken 10.08 var beskeden igen, at "e-Boks services er desværre ikke tilgængelige i øjeblikket."

Læs også: Computerworld afslører: Disse seks it-systemer står til at blive omfattet af den nye krigsregel

Nedbrud torsdag morgen

e-Boks italesætte nedbruddet første gang i en besked klokken 08.54.

"Der kan opleves driftsforstyrrelser på e-Boks services. Vi arbejder på at udbedre fejlen hurtigst muligt."

Da stort set alle danskere ovr 15 år har adgang til e-Boks betyder nedbruddet, at millioner af danskere potentielt kan være ramt af generne.

Læs også: Banebrydende afgørelse fra staten: Kæmpe offentligt it-system må ikke forlade Danmark

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune