Danske e-Boks ramt af nedbrud

Danske e-Boks er gået ned torsdag formiddag. e-Boks har endnu ikke et bud på, hvornår servicen forventes at være i fuld drift igen.

Artikel top billede

Opdatering: I en status fra klokken 15.49 fremgår det, at alle e-Boks' services er fuldt tilgængelige

Danskere, der ønsker at tjekke lønsedler, lånedokumenter eller vigtige informationer fra det offentlige, går forgæves, når de forsøger at logge ind på e-Boks via browser eller app torsdag formiddag.

e-Boks er nemlig ramt af nedbrud.

"e-Boks services er ikke tilgængelige i øjeblikket. Vi arbejder på at udbedre fejlen hurtigst muligt. Vi beklager de gener, det måtte medføre," skriver e-Boks på sin hjemmeside i en opdatering fra klokken 09.06.

e-Boks nævner ikke, hvornår tjenesten forventes at være oppe at køre igen, men skriver, at e-Boks vil komme med en ny opdatering klokken 10.

Klokken 09.41 oplysete e-Boks, at "e-Boks services er tilgængelige, men der kan stadig opleves svartider," men det varede ikke særligt længe.

Klokken 10.08 var beskeden igen, at "e-Boks services er desværre ikke tilgængelige i øjeblikket."

Læs også: Computerworld afslører: Disse seks it-systemer står til at blive omfattet af den nye krigsregel

Nedbrud torsdag morgen

e-Boks italesætte nedbruddet første gang i en besked klokken 08.54.

"Der kan opleves driftsforstyrrelser på e-Boks services. Vi arbejder på at udbedre fejlen hurtigst muligt."

Da stort set alle danskere ovr 15 år har adgang til e-Boks betyder nedbruddet, at millioner af danskere potentielt kan være ramt af generne.

Læs også: Banebrydende afgørelse fra staten: Kæmpe offentligt it-system må ikke forlade Danmark

Annonceindlæg fra Computerworld

AI skal frigøre tid og skabe nærvær i samtalen med borgeren

Flere kommuner går nu i gang med at bruge AI-understøttet dokumentation. Målet er, at sagsbehandlere skal bruge mindre tid på referater og registrering – og mere tid på nærvær i mødet med borgeren.

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job