Norge sætter stor undersøgelse i gang efter dansk teledata-skandale: Frygter at være ramt

Den danske teledata-skandale spreder sig til Norge, der nu vil have gennemgået både sager og systemer.

Artikel top billede

Det danske politis fejlagtige behandling af data indhentet fra telemaster til brug i strafffesager spreder sig til Norge.

Her beordrer Riksadvokaten nu samtlige politidistrikter samt den norske statsadvokat til at udpege alle de verserende norske straffesager, der involverer teledata indhentet fra Danmark.

Det meddeler den norske anklagemyndighed, Den Høyere Påtalemyndighet, i denne meddelelse.

Desuden skal det norske politi, Kripos, nu omgående i gang med at undersøge, om der kan være en tilsvarende fejl i de it-systemer, som norsk politi anvender.

“På denne bakgrunn bes Kripos iverksette hensiktsmessige undersøkelser for å belyse om så er tilfelle, herunder gjennom å innhente nærmere informasjon fra danske myndigheter om hva feilen har bestått i og hvordan den har oppstått,” lyder det fra Riksadvokaten i beskeden til Kripos.

Fejlen blev opdaget i sommer, hvor Rigsadovatekn meddelte, at teledata indsamlet som bevisførelse fra telemasterne blev forvansket på grund af en systemfejl hos politiet

Det kan du læse mere om her: It-fejl hos politiet kan have givet forkerte domme gennem syv år

Justitsministeren erklærede for en uge siden, at sager, hvori der indgår teledata, skal udsættes.

Fejlen findes i politi-systemet Raven, der anvendes til konvertering af teledata. Det er endnu ikke kommet frem hvem der har udviklet systemet.

Det kan du læse mere om her: Det er fortsat uvist, hvem der har bygget skandalesystemet Raven: Rigspolitiet giver sig selv mundkurv på

Læs også:

Offentlige anklagere stopper omgående med at anvende teledata i retssager efter nye ‘alvorlige oplysninger’

Syv varetægtsfængslede personer i narkosag bliver løsladt som følge af fejl i teledata

Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Analytiker til Security Operations Center i Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Statens IT

IT-projektleder hos Statens It

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

Finance Lead (SAP)

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job