Elon Musk: Computere kommer til at overgå mennesker på alle tænkelige måder

I fremtiden vil mennesker blive overhalet af computere på alle måder, lyder det fra den amerikanske Tesla-stifter, Elon Musk. Han forudsiger, at computere i fremtiden vil kunne forbedre menneskers kognitive evner.

Artikel top billede

(Foto: Websummit, CC BY 2.0 / Image by Dan Taylor)

Computere vil i fremtiden blive smartere end mennesker på alle områder.

Konstateringen kom fra Elon Musk 28. august til konferencen World Artificial Intelligence Conference i Shanghai.

"Vi vil blive overhalet på alle måder. Det garanterer jeg," sagde Tesla-stifteren i en debat til Jack Ma, stifter af det kinesiske e-handelsfirma Alibaba.

Det skriver CNBC.

Debatten omhandlede udviklingen af kunstig intelligens, og her påpegede Elon Musk blandt andet, hvordan computere er blevet langt bedre til at spille skak og det kinesiske brætspil Go.

"Din mobiltelefon vil kunne knuse verdensmesteren i skat, uden tvivl," tilføjede han.

Læs mere: Elon Musks nye satsning ligner ren science-fiction: Styr telefonen og computere med tankens kraft

Den verdenskendte iværksætter nævnte desuden, hvordan fremtidens teknologi fra Neuralink, et selskab han selv er medejer af, kan hjælpe med at udvikle menneskets kompetencer på forskellige områder.

Selskabet vil i fremtiden ved hjælp af kunstig intelligens udvikle menneskers kognitive evner med et form for grænsesnit mellem hjerne og computer.

Jack Ma havde dog et andet perspektiv på spørgsmålet om, hvorvidt computere overgår menneskelig intelligens. Han påpegede blandt andet, at en computer aldrig har opforstret et menneske eller endda en myg for den sags skyld.

"I mit liv har jeg aldrig, og specielt de sidste to år, når folk snakker om AI, troet på, at mennesker kommer til at blive kontrolleret af maskiner. Det tænker jeg ikke på, det er umuligt," sagde Jack Ma.

Læses lige nu

    SOS International

    Cisco Call Manager Specialist

    Københavnsområdet

    Digitaliseringsstyrelsen

    It-arkitekt til borger.dk med interesse for kunstig intelligens

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    Forretningsudvikler til porteføljestyring

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    SAP S/4HANA Finance Lead

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS