DSB's systemer er oppe igen efter stort DDoS-angreb i weeekenden - også CIO Michael Moesgaard hacket

DSB er oppe at køre igen, efter selskabets billet-systemer i weekenden blev lagt ned af DDoS-angreb. DSB’s CIO, Michael Moesgaard, blev også hacket.

Artikel top billede

(Foto: JH Jens Hasse)

DSB’s billetautomater og digitale billetsalgs-systemer igen oppe at køre efter en hård weekend, hvor en stor del af systemerne søndag blev lagt ned.

DSB’s pressevagt oplyser til Ritzau, at systemerne gik ned på grund af et DDoS-angreb, hvor der pludselig blev sendt så mange henvendelser til DSB’s billet-servere, at systemet ikke kunne følge med.

Ifølge pressevagten var systemerne oppe at køre igen ved midnatstid natten til mandag, hvilket jo betød, at systemerne igen var klar til rykket mandag morgen.

I den noget mindre skala måtte også DSB’s øverste it-chef, CIO Michael Moesgaard opleve det frustrerende at blive hacket.

Han meddelte i sidste uge på LinkedIn, at hans LinkedIn-konto var blevet hacket.

“Det betød desværre, at der blev sendt beskeder ud til jer i mit navn med et link, [som] jeg håber, [at] du ikke fik trykket på,” skrev han på LinkedIn.

“Det er ikke sjovt at blive hacket., Jeg håber ikke, at det har forvoldt jer for stor ulejlighed,” skriver han.

Michael Moesgaards LinkedIn-profil er i skrivende stund blevet fjernet helt og er i øjeblikket ikke synlig på LinkedIn.

Læs også:

CIO Michael Moesgaards store it-plan skal sikre DSB besparelser for to milliarder kroner om året: "Vi er nødt til at få bulldozet de gamle systemer og få konsolideret vores ting"

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen