Trump får opbakning fra Polen: Kræver hård kurs mod 5G-leverandører

USA og Polen er enige om, at nationer over hele verden bør sikre, at kun "troværdige og pålidelige selskaber" får adgang til at opføre 5G-netværk.

Artikel top billede

Regeringerne i hele verden bør underkaste leverandører af 5G-udstyr grundige evalueringer, der skal sikre, at leverandøren ikke er underlagt en fremmed magt.

Det er ifølge nyhedsbureauet Reuters meldingen fra USA og Polen i en fælles erklæring, som de to lande har udsendt mandag.

Erklæringen er underskrevet af den amerikanske vicepræsident Mike Pence og den polske premierminister Mateusz Morawiecky, og det fremgår af den, at "alle lande" bør sikre, at kun ”troværdige og pålidelige leverandører” får lov til at indgå i opførelsen af 5G-netværk.

Det fremgår ligeledes af erklæringen, at det bør indgå i evalueringen om leverandøren har en transparent ejerskabsstruktur.

Læs også: USA beskylder Huawei for benytte kodenavne og hemmelige datterselskaber for at skjule aktiviteter i Syrien, Sudan og Iran

Lægger pres på allierede

Erklæringen kommer efter, at USA gennem længere tid har lagt pres på sine allierede om, at de bør ekskludere kinesiske televirksomheder som Huawei fra opførelsen af 5G-netværk

For nylig meddelte Storbritanniens digitaliseringsminister Nicky Morgan, at landet i løbet af efteråret vil komme med en afgørelse, om hvorvidt landet vil tillade, at der bliver brugt udstyr for Huawei opbygningen af landets 5G-netværk.

Herhjemme afviste den daværende regering at blande sig i teleselskabernes valg af leverandør, men landets største teleselskab TDC valgte tidligere på året svenske Ericsson som 5G-leverandør i stedet for Huawei, der ellers har stået for driften af selskabets 4G-net.

Læs også: Her er Huawei-stifters interne besked til selskabets medarbejdere: "Selskabet står over for et liv eller død-øjeblik"

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Tech Lead til Datacenter Operations

Københavnsområdet

Danoffice IT

Infrastructure Specialist

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-Sikkerhedsrådgiver til Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job