Storaktionær vil spænde ben for sammenlægning af Just Eat og Takeaway.com

Storaktionær i virksomheden Just Eat er klar til at forpure planerne om at smelte virksomheden sammen med konkurrenten Takeaway.com.

Artikel top billede

En af ejerne af den danskstiftede fastfood-side Just Eat er klar til at forpurre planen om at blive lagt sammen med konkurrenten Takeaway.com.

Eminence Capital, der er en af de ti største aktionærer i Just Eat vil nemlig stemme imod sammenlægningen.

Det skriver Børsen med henvisning til Financial Times.

Den amerikanske hedgefond, der ejer mere end 4 procent af Just Eat, mener nemlig, at tilbuddet fra Takeaway.com er “en grov undervurdering” af virksomhedens værdi.

"Vi mener, at en værdisætning med sådan en skævhed ikke er set i tilsvarende handler det seneste årti," siger Eminences topchef, Ricky Sandler, til det amerikanske finansmedie.

Ny kæmpe spiller

Hvis sammenlægningen bliver en realitet vil Takeaway.com ifølge Reuters blive en at de største spillere i takeaway-branchen med en værdi på 8,2 milliarder pund.

Just East blev som de flleste danskere ved stiftet af blandt andet den kendte iværksætter Jesper Buch, men gennem de seneste otte år har Just Eat været et britisk selskab.

I 2011 blev Jesper Buch dog købt ud af selskabet. Dengang sagde Jesper Buch til Computerworld, at han var gået fra at være mangemillionær til at blive multimillionær.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job