Storaktionær vil spænde ben for sammenlægning af Just Eat og Takeaway.com

Storaktionær i virksomheden Just Eat er klar til at forpure planerne om at smelte virksomheden sammen med konkurrenten Takeaway.com.

Artikel top billede

En af ejerne af den danskstiftede fastfood-side Just Eat er klar til at forpurre planen om at blive lagt sammen med konkurrenten Takeaway.com.

Eminence Capital, der er en af de ti største aktionærer i Just Eat vil nemlig stemme imod sammenlægningen.

Det skriver Børsen med henvisning til Financial Times.

Den amerikanske hedgefond, der ejer mere end 4 procent af Just Eat, mener nemlig, at tilbuddet fra Takeaway.com er “en grov undervurdering” af virksomhedens værdi.

"Vi mener, at en værdisætning med sådan en skævhed ikke er set i tilsvarende handler det seneste årti," siger Eminences topchef, Ricky Sandler, til det amerikanske finansmedie.

Ny kæmpe spiller

Hvis sammenlægningen bliver en realitet vil Takeaway.com ifølge Reuters blive en at de største spillere i takeaway-branchen med en værdi på 8,2 milliarder pund.

Just East blev som de flleste danskere ved stiftet af blandt andet den kendte iværksætter Jesper Buch, men gennem de seneste otte år har Just Eat været et britisk selskab.

I 2011 blev Jesper Buch dog købt ud af selskabet. Dengang sagde Jesper Buch til Computerworld, at han var gået fra at være mangemillionær til at blive multimillionær.

Læses lige nu

    Annonce

    Spillehallen.dk ApS

    Systemadministrator til Spillehallen.dk

    Midtjylland

    Scan Global Logistics

    PMO Project Manager

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknisk Projektleder til Forsvarets data- og AI-projekter

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT på Antvorskov Kaserne i Slagelse

    Region Sjælland

    Annonceindlæg fra itavis

    AI er en stresstest af virksomhedernes digitale fundament

    Brug af AI afslører de svagheder, virksomheder allerede har opbygget gennem års cloud-transformation, nye SaaS-løsninger og fragmenterede sikkerhedssystemer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S