Fem dømte vil have sager til at gå om efter teleskandale: Rocker kan få millionerstatning

Fem dømte forlanger at få genoptaget deres straffesager som en direkte følge af politiets mangelfulde behandling af teledata. Rocker kan få millionerstatning, hvis han får medhold.

Artikel top billede

Justitsmord - hvor samfundet dømmer uskyldige - er en alvorlig sag, og det mener fem dømte, at de har været udsat for som direkte konsekvens af politiets fejlbehæftede behandling af teledata.

Den Særlige Klageret oplyser til Politiken, at de fem kræver at få genoptaget deres straffesager.

En af de dømte er ifølge avisen den 35-årige rocker Nick Leon Hansen, der i 2012 blev idømt ni års fængsel for drabsforsøg.

I sagen var en oplysning fra en telemast om, hvor hans telefon befandt sig klokken 14.04 11. september 2009 afgørende for dommen.

Ifølge Politiken kan Nick Leon Hansen stå til at få udbetalt million-erstatning, hvis det viser sig, at han er blevet fejlagtigt dømt.

Hans advokat henviser i klagen til, at Rigsadvokaten har suspenderet enhver brug af telebeviser ved domstolene. Det skal ifølge ham ses i lyset af, at ‘ikke mange sager’ som den pågældende drabssag har anvendt teledata som bevistmateriale i samme udstrækning.

Avisen skriver dog, at Rigspolitiet i langt de fleste tilfælde har slettet rådata fra telemasterne efter to år. Det vil i givet fald betyde, at al bevismateriale fra masterne i den gamle sag vil være væk nu.

Læs også:

Offentlige anklagere stopper omgående med at anvende teledata i retssager efter nye ‘alvorlige oplysninger’

29 personer nu løsladt fra danske fængsler efter teleskandale

Syv varetægtsfængslede personer i narkosag bliver løsladt som følge af fejl i teledata

Flere danskere end først antaget kan være ramt af alvorlig tele-fejl hos politiet

Jurister vil have sager med slettede telebeviser til at gå om

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S