Fem dømte vil have sager til at gå om efter teleskandale: Rocker kan få millionerstatning

Fem dømte forlanger at få genoptaget deres straffesager som en direkte følge af politiets mangelfulde behandling af teledata. Rocker kan få millionerstatning, hvis han får medhold.

Artikel top billede

Justitsmord - hvor samfundet dømmer uskyldige - er en alvorlig sag, og det mener fem dømte, at de har været udsat for som direkte konsekvens af politiets fejlbehæftede behandling af teledata.

Den Særlige Klageret oplyser til Politiken, at de fem kræver at få genoptaget deres straffesager.

En af de dømte er ifølge avisen den 35-årige rocker Nick Leon Hansen, der i 2012 blev idømt ni års fængsel for drabsforsøg.

I sagen var en oplysning fra en telemast om, hvor hans telefon befandt sig klokken 14.04 11. september 2009 afgørende for dommen.

Ifølge Politiken kan Nick Leon Hansen stå til at få udbetalt million-erstatning, hvis det viser sig, at han er blevet fejlagtigt dømt.

Hans advokat henviser i klagen til, at Rigsadvokaten har suspenderet enhver brug af telebeviser ved domstolene. Det skal ifølge ham ses i lyset af, at ‘ikke mange sager’ som den pågældende drabssag har anvendt teledata som bevistmateriale i samme udstrækning.

Avisen skriver dog, at Rigspolitiet i langt de fleste tilfælde har slettet rådata fra telemasterne efter to år. Det vil i givet fald betyde, at al bevismateriale fra masterne i den gamle sag vil være væk nu.

Læs også:

Offentlige anklagere stopper omgående med at anvende teledata i retssager efter nye ‘alvorlige oplysninger’

29 personer nu løsladt fra danske fængsler efter teleskandale

Syv varetægtsfængslede personer i narkosag bliver løsladt som følge af fejl i teledata

Flere danskere end først antaget kan være ramt af alvorlig tele-fejl hos politiet

Jurister vil have sager med slettede telebeviser til at gå om

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job