Skats nye inddrivelsessystem står til at blive mere end et år forsinket: Kan først komme i brug tidligst i slutningen af 2020

Arbejdet med Skats store inddrivelsesystem, PSRM, skrider så langsomt frem, at systemet bliver mere end et år forsinket og nu først står til at være klart i slutningen af 2020.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto)

Udviklings- og implementeringsarbejdet i forbindelse med Skats nye inddrivelses-system, PSRM, er væsentligt forsinket og vil efter alt at dømme først være klar til drift i slutningen af 2020.

Det konkluderer Rigsrevisionen i en undersøgelse af arbejdet med PSRM.

Det var oprindeligt forventningen, at systemet skulle være færdigudviklet i begyndelsen af 2019 og klar til drift i sommer.

“Konsekvensen af den manglende fremdrift er, at der er risiko for, at tilslutningen fortsætter langt ind i 2020, og at ministeriet dermed først vil kunne inddrive gæld for alle fordringshavere med PSRM i slutningen af 2020 eller senere,” lyder det fra Rigsrevisionen i en ny undersøgelse.

Mangler en del udvikling

Ifølge Rigsrevisionen mangler der fortsat en del udvikling på systemet, ligesom arbejdet med at få tilsluttet de såkaldte fordringshavere er forsinket - i mange tilfælde på grund af tekniske problemer.

Fordringshavere er de institutioner og myndigheder, der har penge til gode fra danskerne. Således er Skattestyrelsen med systemerne Kobra, DMO og SAP38 de største fordringshavere herjemme.

“Skatteministeriets tilslutning af fordringshavere til PSRM er blevet væsentligt forsinket i forhold til ministeriets forventninger og planer, og det er på nuværende tidspunkt usikkert, hvornår alle fordringshavere vil være tilsluttet PSRM,” lyder det fra Rigsrevisionen.

Skatteministeriet ved kort og godt ikke, hvor mange fordringshavere, der mangler at blive tilsluttet systemet. Ministeriet peger på, at det fra begyndelsen har været klart, at dette antal skulle klarlægges undervejs i processen.

Det gør det næsten umuligt at sige, hvornår systemet vil være klart til brug.

“Ministeriet har ikke overblik over omfanget af de resterende opgaver i tilslutningsforløbene og dermed heller ikke over det forventede tidsforbrug. Det betyder, at det er usikkert, hvornår ministeriet kan tilslutte alle fordringshavere, hvilket er en central milepæl i arbejdet med at genoprette inddrivelsen,” hedder det fra Rigsrevisionen.

PSRM skal afløse Skats omstridte EFI-system, der blev skrottet i 2015 efter en decideret skandale, der endte med at koste den danske statskasse flere milliarder kroner.

EFI-systemets mangler betød nemlig, at Skat ikke fik inddrivet gæld for milliarder af kroner.

Siden er Skat blevet omstruktureret, og der er udskiftning af mange it-systemer på vej.

Det kan du læse mere om her: Gigantisk it-udskiftning på vej i Skat: Vitale it-systemer er dybt forældede, slidte og præget af kompliceret knopskydning

PSRM leveres af ICI, som er navnet på Skats egen udviklingsafdeling. Det står for 'Implementerings Center for Inddrivelse.'

En række danske kommuner udtrykte tidligere på året stor frustration over systemet, da de på grund af det tvinges til at tilpasse mere end 100 systemer, så de kan udveksle data.

Det kan du læse mere om her: Kommuner kræver kompensation: Statens nye kostbare inddrivelsessystem skaber vrede og frustration.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Statens IT

    Sikkerhedsarkitekt til Statens It

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S