Skats nye inddrivelsessystem står til at blive mere end et år forsinket: Kan først komme i brug tidligst i slutningen af 2020

Arbejdet med Skats store inddrivelsesystem, PSRM, skrider så langsomt frem, at systemet bliver mere end et år forsinket og nu først står til at være klart i slutningen af 2020.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto)

Udviklings- og implementeringsarbejdet i forbindelse med Skats nye inddrivelses-system, PSRM, er væsentligt forsinket og vil efter alt at dømme først være klar til drift i slutningen af 2020.

Det konkluderer Rigsrevisionen i en undersøgelse af arbejdet med PSRM.

Det var oprindeligt forventningen, at systemet skulle være færdigudviklet i begyndelsen af 2019 og klar til drift i sommer.

“Konsekvensen af den manglende fremdrift er, at der er risiko for, at tilslutningen fortsætter langt ind i 2020, og at ministeriet dermed først vil kunne inddrive gæld for alle fordringshavere med PSRM i slutningen af 2020 eller senere,” lyder det fra Rigsrevisionen i en ny undersøgelse.

Mangler en del udvikling

Ifølge Rigsrevisionen mangler der fortsat en del udvikling på systemet, ligesom arbejdet med at få tilsluttet de såkaldte fordringshavere er forsinket - i mange tilfælde på grund af tekniske problemer.

Fordringshavere er de institutioner og myndigheder, der har penge til gode fra danskerne. Således er Skattestyrelsen med systemerne Kobra, DMO og SAP38 de største fordringshavere herjemme.

“Skatteministeriets tilslutning af fordringshavere til PSRM er blevet væsentligt forsinket i forhold til ministeriets forventninger og planer, og det er på nuværende tidspunkt usikkert, hvornår alle fordringshavere vil være tilsluttet PSRM,” lyder det fra Rigsrevisionen.

Skatteministeriet ved kort og godt ikke, hvor mange fordringshavere, der mangler at blive tilsluttet systemet. Ministeriet peger på, at det fra begyndelsen har været klart, at dette antal skulle klarlægges undervejs i processen.

Det gør det næsten umuligt at sige, hvornår systemet vil være klart til brug.

“Ministeriet har ikke overblik over omfanget af de resterende opgaver i tilslutningsforløbene og dermed heller ikke over det forventede tidsforbrug. Det betyder, at det er usikkert, hvornår ministeriet kan tilslutte alle fordringshavere, hvilket er en central milepæl i arbejdet med at genoprette inddrivelsen,” hedder det fra Rigsrevisionen.

PSRM skal afløse Skats omstridte EFI-system, der blev skrottet i 2015 efter en decideret skandale, der endte med at koste den danske statskasse flere milliarder kroner.

EFI-systemets mangler betød nemlig, at Skat ikke fik inddrivet gæld for milliarder af kroner.

Siden er Skat blevet omstruktureret, og der er udskiftning af mange it-systemer på vej.

Det kan du læse mere om her: Gigantisk it-udskiftning på vej i Skat: Vitale it-systemer er dybt forældede, slidte og præget af kompliceret knopskydning

PSRM leveres af ICI, som er navnet på Skats egen udviklingsafdeling. Det står for 'Implementerings Center for Inddrivelse.'

En række danske kommuner udtrykte tidligere på året stor frustration over systemet, da de på grund af det tvinges til at tilpasse mere end 100 systemer, så de kan udveksle data.

Det kan du læse mere om her: Kommuner kræver kompensation: Statens nye kostbare inddrivelsessystem skaber vrede og frustration.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Fra teknolog til strateg: IT-ledelse i en AI- og forretningsdrevet virkelighed

    Hvordan tager du ejerskab over strategi, ledelse og teknologi i en AI-drevet virkelighed? På konferencen møder du frontløbere, der transformerer IT fra servicefunktion til strategisk enabler for forretningen med fokus på cloud, sikkerhed, AI-etik...

    Sikkerhed | Online

    Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

    De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

    It-løsninger | Horsens

    Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S