‘Historisk investeringsplan’ skal få TDC til at vokse for første gang i mange år

TDC sætter gang i den største investeringsplan i selskabets historie.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

TDC sætter efter en turbulent periode nu gang i den største investeringsplan i selskabets historie, fortæller selskabets finansdirektør, Lasse Pilgaard, til Finans.}

TDC vil over de kommende år således investere massivt i både fibernet og 5G.

Alene i år investerer selskabet omkring 4,5 milliarder kroner. Det er mere end en milliard kroner mere end i fjor.

“Vi har formentlig aldrig investeret så mange penge, som vi gør i år og de kommende år. Man skal sandsynligvis tilbage til etableringen af kobbernettet for at finde noget, der ligner,” siger finansdirektøren til avisen.

32-årige Lasse Pilgaard har stået i spidsen for opsplitningen af TDC, der over de seneste par år desuden er blevet solgt, afnoteret fra børsen, fået ny topchef og taget hul på en helt ny strategi i det, der ligner en næsten total ‘reboot’ af selskabet.

Opsplitningen af TDC i en kundevendt forretning, der skal kunne skifte kurs hurtigt, og en infrastruktur forretning med langsigtet strategi, ser han som et vendepunkt for TDC.

“Når man ser på de markeder, vi befinder os i, er der meget, som arbejder imod os. Fastnettelefoni vil uundgåeligt uddø på sigt, tv-markedet er strukturelt udfordret, mens konkurrencen på mobil og bredbånd er hård i Danmark. Men jeg tror alligevel, at vi med opsplitningen af TDC har fundet nøglen til et vendepunkt,” siger han.

Lasse Pilgaard har tidligere til Computerworld kaldt 2019 for et 'investeringsår.'

"Der er ikke nogen tvivl om, at 2019 er et investeringsår for TDC, så vi på kort sigt kommer til at få nogle negative påvirkninger på resultatet," sagde han til os i foråret.

Det kan du læse mere om her: TDC taber omsætning efter massive investeringer: Forventer først at se effekterne om “mere end en håndfuld år”

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics