Facebook vil have global privacy-standard: Ønsker mere regulering og kontrol

Behandling af persondata skal reguleres i højere grad. Det er beskeden fra Facebook, der opfordrer til en global privacy-standard, der kan svare på en række spørgsmål om, hvordan man varetager persondata.

Artikel top billede

Med en ny global privacy-standard, ønsker Facebook mere regulering af, hvordan selskabet og andre varetager persondata.

Det er meldingen fra Facebook i et netop offentliggjort white paper, formuleret af selskabets chief privacy officer, Erin Egan.

Det skriver Financial Times.

Tonerne fra Facebook kommer i kølvandet på verserende privacy-skandaler, hvor selskabet i juli modtog en rekordbød på 33 milliarder kroner og samtidig blev underlagt nogle helt nye stramme privacy-regler blandt andet som konsekvens af Cambridge Analytica-skandalen.

Læs mere: Amerikansk myndighed bekræfter rekordbøde til Facebook

Facebook tilskynder nu myndighederne til at få fastlagt nogle klare globale krav til, hvornår persondata kan blive overført, hvordan data skal beskyttes samt hvem der er ansvarlig, hvis data bliver misbrugt.

"Vi vil være vært for og deltage i en række roundtables og workshops med politikere og eksperter om dataportabilitet rundt om i verden - fra Washington, DC, til Singapore, Buenos Aires og Berlin - for at komme videre med reguleringen," skriver Erin Egan blandt andet.

Siden Cambridge-skandalen har Facebooks direktør Mark Zuckerberg flere gange kommet med lignende opfordringer.

Her eksempelvis: Mark Zuckerberg lover bod og bedring: Erklærer sig åben for indgreb og regulering af Facebook

På trods af GDPR's indtog i Europa, påpeger Facebooks white paper, at der fortsat er spørgsmål, når det kommer til best pratices.

"Efter Cambridge Analytica-sagen har vi konsekvent hørt opfordringer fra forskellige interessenter om at begrænse de oplysninger, apps kan modtage... og for at forbedre vores tilsyn med de apps, der modtager denne information," fremgår det af Facebooks white paper.


Facebook peger på, at en ny standard vil medvirke til øget privacy, understøtte innovation og tilbyde folk endnu mere kontrol.

Ifølge Facebook planlægger man nu i de kommende måneder at samarbejde med lovgivere og interessenter over hele verden på at komme med op med nogle svar på globale standarder på området.

Læs også: Har Facebook overtrådt en rød linje med sin kryptosatsning? Mangler kun nationalsang og et fodboldlandshold for at kunne kalde sig for en selvstændig stat

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

    Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura