Facebook vil have global privacy-standard: Ønsker mere regulering og kontrol

Behandling af persondata skal reguleres i højere grad. Det er beskeden fra Facebook, der opfordrer til en global privacy-standard, der kan svare på en række spørgsmål om, hvordan man varetager persondata.

Artikel top billede

Med en ny global privacy-standard, ønsker Facebook mere regulering af, hvordan selskabet og andre varetager persondata.

Det er meldingen fra Facebook i et netop offentliggjort white paper, formuleret af selskabets chief privacy officer, Erin Egan.

Det skriver Financial Times.

Tonerne fra Facebook kommer i kølvandet på verserende privacy-skandaler, hvor selskabet i juli modtog en rekordbød på 33 milliarder kroner og samtidig blev underlagt nogle helt nye stramme privacy-regler blandt andet som konsekvens af Cambridge Analytica-skandalen.

Læs mere: Amerikansk myndighed bekræfter rekordbøde til Facebook

Facebook tilskynder nu myndighederne til at få fastlagt nogle klare globale krav til, hvornår persondata kan blive overført, hvordan data skal beskyttes samt hvem der er ansvarlig, hvis data bliver misbrugt.

"Vi vil være vært for og deltage i en række roundtables og workshops med politikere og eksperter om dataportabilitet rundt om i verden - fra Washington, DC, til Singapore, Buenos Aires og Berlin - for at komme videre med reguleringen," skriver Erin Egan blandt andet.

Siden Cambridge-skandalen har Facebooks direktør Mark Zuckerberg flere gange kommet med lignende opfordringer.

Her eksempelvis: Mark Zuckerberg lover bod og bedring: Erklærer sig åben for indgreb og regulering af Facebook

På trods af GDPR's indtog i Europa, påpeger Facebooks white paper, at der fortsat er spørgsmål, når det kommer til best pratices.

"Efter Cambridge Analytica-sagen har vi konsekvent hørt opfordringer fra forskellige interessenter om at begrænse de oplysninger, apps kan modtage... og for at forbedre vores tilsyn med de apps, der modtager denne information," fremgår det af Facebooks white paper.


Facebook peger på, at en ny standard vil medvirke til øget privacy, understøtte innovation og tilbyde folk endnu mere kontrol.

Ifølge Facebook planlægger man nu i de kommende måneder at samarbejde med lovgivere og interessenter over hele verden på at komme med op med nogle svar på globale standarder på området.

Læs også: Har Facebook overtrådt en rød linje med sin kryptosatsning? Mangler kun nationalsang og et fodboldlandshold for at kunne kalde sig for en selvstændig stat

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    KMD A/S

    Senior Solution Architect

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    AGITO Medical A/S

    IT Operations Lead

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Erfaren VMware systemadministrator til kritisk serverinfrastruktur

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect