Amerikansk myndighed bekræfter rekordbøde til Facebook

Den amerikanske forbruger- og konkurrencemyndigheder FTC bekræfter nu, at Facebook skal betale en rekordstorbøde og i fremtiden bliver underlagt nogle helt nye stramme privacy-regler.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld / Niels de Boissezon)

Den amerikanske forbruger- og konkurrencemyndigheder Federal Trade Commission (FTC) bekræfter nu, at Facebook som en del af et forlig skal betale en rekordstor bøde på fem milliarder dollar eller lige knap 33 milliarder kroner.

Det skriver FTC på sin hjemmeside.

Her oplyser myndigheden også, at der er tale om den største bøde FTC nogensinde har udstedt til en virksomhed, der har overtrådt sine kunders krav på privacy.

Læs også: Nye detaljer om Facebooks milliardbøde: Facebook-brugere blev vildledt om ansigtsgenkendelse og fik misbrugt telefonnumre

Ifølge FTC er bøden 20 gange større end den næststørste bøde, der er blevet udstedt for privacy-overtrædelser eller datalæk.

“På trods af dets gentagne løfter til milliarder af brugere over hele verden om, at de havde fuld kontrol over delingen af deres personlige oplysninger, så har Facebook undermineret forbrugerens ret valgfrihed,” siger formand for FTC Joe Simons ifølge FTC’s hjemmeside.

Bøde var ventet

Nyheden om bøden kommer dog ikke som nogen overraskelse. For den slap ud allerede i sidste uge, da den blev rapporteret af den amerikanske avis Washington Post.

Umiddelbart efter, at Washington Post offentliggjorde historien steg Facebooks aktiekurs, hvilket sandsynligvis skyldes, at aktiemarkederne havde forudset en straf der var endnu højere.

Læs også: Facebook-aktien tordnede i vejret efter rekordbøde

Skal følge nye retningslinjer

I forbindelsen med det forlig, der er indgået, har Facebook også indvilliget i at følge nogle helt nye privacy-retningslinjer.

De nye retningslinjer indebærer blandt andet, at Facebook skal foretage et såkaldt “privacy review” af hver nyt produkt og hver nye tjeneste, som virksomheden udvikler.

Alle selskabets "privacy reviews" skal herefter hvert kvartal overdrages til til Facebooks administrerende direktør, Mark Zuckerberg, samt en uafhængig vurderingsmand.

“Vi har indvilliget i at betale en historisk bøde, men hvad der er endnu vigtigere er, at vi kommer til at lave nogle markante strukturelle ændringer i forhold til, hvordan vi bygger vores produkter og driver virksomhed. Vi har et ansvar for at beskytte folks privatliv. Vi arbejder allerede på at leve op til det ansvar, men nu vil vi sætte en række helt nye standarder for hele branchen,” siger Facebooks stifter og administrerende direktør i et Facebook-opslag.

Læs også: USA på vej med milliard-bod til Facebook for privacy-brud

Læses lige nu

    Annonce

    Fødevarestyrelsen

    DevOps-medarbejder til .NET løsninger

    Københavnsområdet

    Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

    Senior Developer

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Java-udvikler med et højere formål: Hjælp PET med at passe på Danmark

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

    Digital transformation | København

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S