Kæmpe konkurrence-sag mod Google og Facebook på vej i USA

Google og Facebook står over for store konkurrence-undersøgelser i hjemlandet USA, hvor mere end 40 delstater er på vej med kulegravning.

Artikel top billede

En lang amerikanske delstater er på vej med store konkurrence-undersøgelser mod de store og dominerende amerikanske tech-firmaer, skriver Reuters.

Ifølge mediet er der for tiden to separate sager på vej: En mod Facebook med deltagelse af indtil videre otte delstater, og en mod forventeligt Google med deltagelse af op mod 40 delstater.

I første gang vil delstaternes statsadvokater undersøge, om de store tech-selskabers ageren skader konkurrence-vilkårene på markedet.

Statsadvokat i New York, Letitia James, skriver på Twitter, at Facebook skal undersøgelse med henblik på at finde ud af, om Facebooks ‘handlinger udgør en risiko for forbruger-data.’

Undersøgelsen skal desuden afdække, om Facebooks metoder har ‘reduceret kvaliteten af forbrugernes valg eller forøger priserne for annoncering,” skriver hun på Twitter.

“Den største sociale platform i verden skal overholde loven,” skriver hun.

Det er blot et par måneder siden, at Facebook fik en bøde på 33 milliarder kroner for overtrædelse af forbrugernes privacy-regler. Bøden er den største, som den amerikanske forbruger- og konkurrencemyndighed FTC nogensinde har udskrevet.

Det kan du læse mere om her: Flere bøder kan være på vej til Facebook: Konkurrencemyndighed åbner helt ny sag

Facebook, Google og Amazon i kikkerten

Ifølge Reuters vil en den sag fokusere på Googles håndtering af blandt andet persondata og konkurrenceforvridende adfærd.

Googles moderselskab, Alphabet, bekræfter til Reuters, at det er genstand for en offentlig undersøgelse og er blevet bedt om at aflevere forskellige dokumenter.

Alphabet meddeler, at selskabet vil samarbejde fuldt ud med myndighederne.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S