Kæmpe konkurrence-sag mod Google og Facebook på vej i USA

Google og Facebook står over for store konkurrence-undersøgelser i hjemlandet USA, hvor mere end 40 delstater er på vej med kulegravning.

Artikel top billede

En lang amerikanske delstater er på vej med store konkurrence-undersøgelser mod de store og dominerende amerikanske tech-firmaer, skriver Reuters.

Ifølge mediet er der for tiden to separate sager på vej: En mod Facebook med deltagelse af indtil videre otte delstater, og en mod forventeligt Google med deltagelse af op mod 40 delstater.

I første gang vil delstaternes statsadvokater undersøge, om de store tech-selskabers ageren skader konkurrence-vilkårene på markedet.

Statsadvokat i New York, Letitia James, skriver på Twitter, at Facebook skal undersøgelse med henblik på at finde ud af, om Facebooks ‘handlinger udgør en risiko for forbruger-data.’

Undersøgelsen skal desuden afdække, om Facebooks metoder har ‘reduceret kvaliteten af forbrugernes valg eller forøger priserne for annoncering,” skriver hun på Twitter.

“Den største sociale platform i verden skal overholde loven,” skriver hun.

Det er blot et par måneder siden, at Facebook fik en bøde på 33 milliarder kroner for overtrædelse af forbrugernes privacy-regler. Bøden er den største, som den amerikanske forbruger- og konkurrencemyndighed FTC nogensinde har udskrevet.

Det kan du læse mere om her: Flere bøder kan være på vej til Facebook: Konkurrencemyndighed åbner helt ny sag

Facebook, Google og Amazon i kikkerten

Ifølge Reuters vil en den sag fokusere på Googles håndtering af blandt andet persondata og konkurrenceforvridende adfærd.

Googles moderselskab, Alphabet, bekræfter til Reuters, at det er genstand for en offentlig undersøgelse og er blevet bedt om at aflevere forskellige dokumenter.

Alphabet meddeler, at selskabet vil samarbejde fuldt ud med myndighederne.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S