Kæmpe konkurrence-sag mod Google og Facebook på vej i USA

Google og Facebook står over for store konkurrence-undersøgelser i hjemlandet USA, hvor mere end 40 delstater er på vej med kulegravning.

Artikel top billede

En lang amerikanske delstater er på vej med store konkurrence-undersøgelser mod de store og dominerende amerikanske tech-firmaer, skriver Reuters.

Ifølge mediet er der for tiden to separate sager på vej: En mod Facebook med deltagelse af indtil videre otte delstater, og en mod forventeligt Google med deltagelse af op mod 40 delstater.

I første gang vil delstaternes statsadvokater undersøge, om de store tech-selskabers ageren skader konkurrence-vilkårene på markedet.

Statsadvokat i New York, Letitia James, skriver på Twitter, at Facebook skal undersøgelse med henblik på at finde ud af, om Facebooks ‘handlinger udgør en risiko for forbruger-data.’

Undersøgelsen skal desuden afdække, om Facebooks metoder har ‘reduceret kvaliteten af forbrugernes valg eller forøger priserne for annoncering,” skriver hun på Twitter.

“Den største sociale platform i verden skal overholde loven,” skriver hun.

Det er blot et par måneder siden, at Facebook fik en bøde på 33 milliarder kroner for overtrædelse af forbrugernes privacy-regler. Bøden er den største, som den amerikanske forbruger- og konkurrencemyndighed FTC nogensinde har udskrevet.

Det kan du læse mere om her: Flere bøder kan være på vej til Facebook: Konkurrencemyndighed åbner helt ny sag

Facebook, Google og Amazon i kikkerten

Ifølge Reuters vil en den sag fokusere på Googles håndtering af blandt andet persondata og konkurrenceforvridende adfærd.

Googles moderselskab, Alphabet, bekræfter til Reuters, at det er genstand for en offentlig undersøgelse og er blevet bedt om at aflevere forskellige dokumenter.

Alphabet meddeler, at selskabet vil samarbejde fuldt ud med myndighederne.

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    Site Reliability Engineer til efterretningsanalytiske værktøjer i PET

    Københavnsområdet

    Paychex Europe

    Scrum Master

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S