Det store offentlige Praksys-projekt bremses af ballade om 17 fejl

Det stærkt forsinkede sygesikrings-projekt Praksys bremses af uenighed og ballade om 17 fejl. Parterne skændes om, hvem der har ansvaret for hver af fejlene.

Artikel top billede

Skænderier og ballade om ansvarsfordelingen af 17 fejl sætter en kæp i hjulet for det store sygesikrings-projekt Praksys, der i forvejen er forsinket, viser aktindsigt, som ITWatch har fået.

Parterne bag Praksys - som er regionerne samt leverandøren DXC Technology - nedsatte fornylig et decideret konfliktråd for at forsøge at nå til enighed.

Det kan du læse mere om her: Dyb uenighed: Stort offentligt it-projekt har været nødt til at nedsætte konfliktråd efter flere års forsinkelse

Ifølge den seneste statusrapport har konfliktrådet netop de 17 fejl på dagsordenen.

“Der bruges tid og ressourcer på at afklare, hvorvidt løsning af de enkelte fejl er indeholdt i scope eller ikke, uden at der er nået en endelig afklaring. Det kan blive nødvendigt at indgå kompromis i forhold til startkriterierne for start af test, således at testen startes uden alle fejl er løst,” lyder det i statusrapporten.

Sygesikringssystemet skulle have været leveret helt tilbage i 2016, men regionerne aner endnu ikke, hvornår det bliver klart eller hvad systemet vil ende med at koste.

Praksys skal anvendes af omkring 11.500 læger speciallæger, tandlæger og andre behandlere med et ydernummer i praksissektoren, og systemet skal bruges til opsamling af oplysninger, afregninger og planlægning.

Det skal afløse et gammel Notes-system.

Læs også:

Trods fem års udvikling: Danmarks kommende sygesikringssystem har hverken tidsplan eller fast pris

Gammel it-kending vinder kontrakt på 200 millioner kroner

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS