Dyb uenighed: Stort offentligt it-projekt har været nødt til at nedsætte konfliktråd efter flere års forsinkelse

Det stærkt forsinkede sygesikrings-projekt Praksys har været så plaget af uenighed og ballade, at parterne nu har været nødt til at nedsætte et decideret konfliktråd.

Artikel top billede

Udviklingen af Danmarks kommende sygesikrings-system, Praksys, har været så plaget af uenigheder og ballade, at parterne nu har været nødt til at nedsætte et decideret konfliktråd, der skal løse problemerne.

Det fortæller centerdirektør på Rigshospitalet og Region Hovedstaden, Martin Magelund, til ITWatch.

Han fortæller, at et af de store stridspunkter er spørgsmålet om, hvad der er inden for eller uden for kontrakten, når det gælder test og specifikke krav til Praksys.

Parterne har forpligtet sig til at rette sig efter de beslutninger, som konfliktrådet kommer frem til. Det består af eksterne personer.

“Det er ikke noget, jeg personligt har prøvet før, men det er jo ikke unormalt at bruge en uafhængig tredje part til at afgøre uenigheder," siger Martin Magelund til mediet.

Praksys skal leveres af DXC.

Det er en uge siden, at det kom frem, at udviklingen af Praksys sejler.

Systemet skulle have været leveret helt tilbage i 2016, men regionerne aner endnu ikke, hvornår det bliver klart eller hvad den endelige pris bliver.

Det kan du læse mere om her: Trods fem års udvikling: Danmarks kommende sygesikringssystem har hverken tidsplan eller fast pris.

Læs også: Gammel it-kending vinder kontrakt på 200 millioner kroner

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

Sarah Birkegaard Elkjær

Norriq Danmark A/S

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job