Dyb uenighed: Stort offentligt it-projekt har været nødt til at nedsætte konfliktråd efter flere års forsinkelse

Det stærkt forsinkede sygesikrings-projekt Praksys har været så plaget af uenighed og ballade, at parterne nu har været nødt til at nedsætte et decideret konfliktråd.

Artikel top billede

Udviklingen af Danmarks kommende sygesikrings-system, Praksys, har været så plaget af uenigheder og ballade, at parterne nu har været nødt til at nedsætte et decideret konfliktråd, der skal løse problemerne.

Det fortæller centerdirektør på Rigshospitalet og Region Hovedstaden, Martin Magelund, til ITWatch.

Han fortæller, at et af de store stridspunkter er spørgsmålet om, hvad der er inden for eller uden for kontrakten, når det gælder test og specifikke krav til Praksys.

Parterne har forpligtet sig til at rette sig efter de beslutninger, som konfliktrådet kommer frem til. Det består af eksterne personer.

“Det er ikke noget, jeg personligt har prøvet før, men det er jo ikke unormalt at bruge en uafhængig tredje part til at afgøre uenigheder," siger Martin Magelund til mediet.

Praksys skal leveres af DXC.

Det er en uge siden, at det kom frem, at udviklingen af Praksys sejler.

Systemet skulle have været leveret helt tilbage i 2016, men regionerne aner endnu ikke, hvornår det bliver klart eller hvad den endelige pris bliver.

Det kan du læse mere om her: Trods fem års udvikling: Danmarks kommende sygesikringssystem har hverken tidsplan eller fast pris.

Læs også: Gammel it-kending vinder kontrakt på 200 millioner kroner

Annonceindlæg fra Computerworld

Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS