Apple angriber Vestagers skatte-afgørelse: "Den strider imod virkeligheden og sund fornuft"

Den danske konkurrencekommissærs afgørelse om, at Apple skal betale 13 milliarder euro i skat strider imod sund fornuft, siger selskabet, der har anket den tre år gamle EU-afgørelse.

Artikel top billede

(Foto: © EU 2016 / Lieven Creemers)

EU-domstolen har taget hul på ankesagen, som Apple har krævet efter Margrethe Vestager i 2016 krævede, at det amerikanske selskab skulle betale 13 milliarder euro i skat.

Vestagers afgørelse kom efter, at man vurderede, at Irlands skatteaftale med den amerikanske iPhone-producent var i strid med loven.

Det skriver det amerikanske nyhedsbureau Reuters.

Læs også: Apple udfordrer Vestager-dom: Nægter at betale 13 milliarder euro i skat

Men den afgørelse er man langt fra enig i hos Apple, der angriber den måde Vestager og resten af EU-kommissionen har udregnet den skat, Apple mangler at betale.

"Kommissionen hævder, at hele Apples profit fra salg uden for USA skal tilskrives to irske afdelinger," lyder det fra Apples advokat Daniel Beard, der er en del af den seks mand store delegation, der skal forsvare Apple i Luxenborg.

Apple mener, at Kommissionens sag er forfejlet fordi blandt andet iPhonen, iPaden og App Store alle er udviklet i USA og ikke i Irland.

"De to afdelingers aktiviteter dækker ikke over udvikling af de rettigheder. Baseret på fakta i denne sag, så strider den primære linje imod virkeligehenden og sund fornuft," tilføjer han.

Læs også: Så er det officielt: Vestager åbner sag mod Amazon for mulig misbrug af data

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Horsens

    Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

    Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S