Mandlige iværksættere æder næsten al den danske venturekapital - kvinder får kun en enkelt procent

Kvindelige iværksætter får kun 1 procent af den danske venturekapital, og det er problem, lyder det fra forfatterne til en ny rapport.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Venveo on Unsplash)

Kvindelige iværksætteer får kun én procent af venturekapitalen i Danmark, mens 98 procent af kapitalen tilfalder virksomheder med mandlige stiftere. Den sidste procent tilfalder virksomheder med både mandlige og kvindelige stiftere.

Det skriver Børsen med henvisning til en rapport fra selskabet Unconventional Ventures.

Rapporten viser også, at danske virksomheder kun med kvindelige stiftere i perioden 2015 til 2018 kun fik 2,7 procent af alle ventureaftalerne, og samtidig snuppede kvinder kun 0,6 procent af den investerede venturekapital.

"De kvindelige stiftere rejser mindre kapital per fundingrunde end de mandlige stiftere gør. Det er et generelt problem i de nordiske lande, men problemet er størst i Danmark," siger Thea Messel, stifter af Unconventional Ventures, til Børsen.

Rolf Kjærgaard, der er administrerende direktør for Vækstfonden, vurderer ifølge Børsen, at ubalancen blandt andet skyldes, at mandlige venturekapitalfolk er tilbøjelige til at orientere sig mod virksomhed, der er stiftet af andre mænd.

Læs også: “Et nicheprodukt?” svarede jeg. “Halvdelen af verdens befolkning er kvinder, og det er et område, der relaterer sig til reproduktion og dermed også den anden halvdel af jordens befolkning. Det kan man da virkelig ikke kalde for en niche”

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job