Airbnb går efter børsnotering i 2020

Udlejningstjenesten Airbnb sigter nu efter en børsnotering til næste år. I løbet af årets første seks måneder tjente selskabet én milliard dollar.

Artikel top billede

Fra 2020 vil boligudlejningstjenesten Airbnb børsnoteres.

Det oplyser selskabet i en pressemeddelelse på viksomhedens hjemmeside.

"Airbnb annoncerer i dag, at det forventer at blive handlet offentligt i løbet af 2020," skriver Airbnb på sin hjemmeside.

Der har længe været spekuleret i, om den digitale tjeneste vil blive til slag på aktiemarkedet, men nu ser det altså ud til at blive virkelighed fra næste år.

Læs også: Slut med beskyldninger om sort deleøkonomi: Nu vil Airbnb indberette dine lejeindtægter til Skat

Selskabet er tidligere blevet vurderet til at have en værdi på 31 milliarder dollar af det amerikanske erhvervsmedie Bloomberg. Det svarer til omkring 209 milliarder kroner.

Tidligere på ugen lød det fra Airbnb, at selskabet havde en omsætning på én milliard dollar i første halvår af 2019. Det svarer til 6,7 milliarder kroner.

Selskabet er tidligere blevet kritiseret for sine skatteforhold og særligt i Danmark har der været fokus på, om brugerne af tjenesten oplyser det, de tjener til Skat.

Det fik Airbnb til sidste år at meddele, at man fra 2019 ville indberette alle udelejere, der er bosiddende i Danmark til Skat.

Læs mere her:Til næste år vil Airbnb indberette alle sine danske brugere til Skat

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra QNAP

    Med myQNAPcloud One er skyen ikke længere grænsen for din digitale suverænitet

    QNAP lancerer myQNAPcloud One: Delt cloudlagring til NAS-backups og skalerbare objekter. Ét abonnement, to tjenester til dine digitale aktiver.

    Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

    Forretningsudvikler til procesoptimering

    Midtjylland

    STELLA CARE ApS

    Backend-udvikler (AI-Native)

    Københavnsområdet

    PensionDanmark

    AI Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S