Airbnb går efter børsnotering i 2020

Udlejningstjenesten Airbnb sigter nu efter en børsnotering til næste år. I løbet af årets første seks måneder tjente selskabet én milliard dollar.

Artikel top billede

Fra 2020 vil boligudlejningstjenesten Airbnb børsnoteres.

Det oplyser selskabet i en pressemeddelelse på viksomhedens hjemmeside.

"Airbnb annoncerer i dag, at det forventer at blive handlet offentligt i løbet af 2020," skriver Airbnb på sin hjemmeside.

Der har længe været spekuleret i, om den digitale tjeneste vil blive til slag på aktiemarkedet, men nu ser det altså ud til at blive virkelighed fra næste år.

Læs også: Slut med beskyldninger om sort deleøkonomi: Nu vil Airbnb indberette dine lejeindtægter til Skat

Selskabet er tidligere blevet vurderet til at have en værdi på 31 milliarder dollar af det amerikanske erhvervsmedie Bloomberg. Det svarer til omkring 209 milliarder kroner.

Tidligere på ugen lød det fra Airbnb, at selskabet havde en omsætning på én milliard dollar i første halvår af 2019. Det svarer til 6,7 milliarder kroner.

Selskabet er tidligere blevet kritiseret for sine skatteforhold og særligt i Danmark har der været fokus på, om brugerne af tjenesten oplyser det, de tjener til Skat.

Det fik Airbnb til sidste år at meddele, at man fra 2019 ville indberette alle udelejere, der er bosiddende i Danmark til Skat.

Læs mere her:Til næste år vil Airbnb indberette alle sine danske brugere til Skat

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Test Consultant

Midtjylland

IT-Universitetet i København

CIO

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS