Ny toptelefon fra Huawei får ikke adgang til Googles Android-apps: Vil i stedet promovere egne apps

Kinesiske Huawei er klar med sin nye lynhurtige topmodel Mate 30, der ikke får adgang til Google Play. I stedet vil Huawei satse på sin egen app-butik.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld.dk)

Huawei præsenterede torsdag sin helt nye topmodel Mate 30, der skal tage kampen op med Apples helt nye iPhone 11.

Telefonen lider dog kraftigt under, at den ifølge nyhedsbureauet Reuters ikke får adgang til Android-apps fra Googles officielle app-butik, Google Play.

Det skyldes, at Huawei som konsekvens af de amerikanske sanktioner mod kinesiske teknologivirksomheder er tvunget til at bruge den generiske open-source udgave af Android, som Huawei i forvejen bruger på det kinesiske marked.

Selvom det givetvis bliver en stor opgave af overbevise vestlige forbrugere om at købe en telefon, der ikke i første omgang giver dem adgang til deres favorit-apps, så har Huawei ikke smidt håndklædet i ringen.

Læs også: På trods af amerikanske sanktioner: Huawei vil i dag lancere verdens hurtigste 5G-telefon

Huawei vil promovere egen app-butik

I stedet vil Huawei ifølge Reuters satse stort på at promovere sin egen app-butik, som den kinesiske gigant ifølge Reuters den kommende tid vil investere én milliard dollar i at markedsføre over for app-udviklere.

Samtidig vil Huawei ifølge Reuters forsøge at lokke app-udviklere med, at selskabet blot tager 15 procent i kommission i sin egne app-butik. Til sammenligning tager Apple og Google 30 procent

Mate 30 vil blive udstyret med en oled-skærm på 6,53 tommer, og den vil blive udstyret med selskabets egen Kirin 990 processor, der, ifølge Huawei selv, er mere kraftfuld end de 5G-telefoner med Qualcomms processorer, som er på markedet i dag.

Danske forbrugere skal dog ikke forvente at få let adgang til den nye telefon. For Huawei har oplyst, at telefonen ikke bliver sat til salg på det danske marked.

Læs også: Til morgenmad med Huawei: Her er de tre vigtigste pointer, som jeg fik med fra mødet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job