Ny toptelefon fra Huawei får ikke adgang til Googles Android-apps: Vil i stedet promovere egne apps

Kinesiske Huawei er klar med sin nye lynhurtige topmodel Mate 30, der ikke får adgang til Google Play. I stedet vil Huawei satse på sin egen app-butik.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld.dk)

Huawei præsenterede torsdag sin helt nye topmodel Mate 30, der skal tage kampen op med Apples helt nye iPhone 11.

Telefonen lider dog kraftigt under, at den ifølge nyhedsbureauet Reuters ikke får adgang til Android-apps fra Googles officielle app-butik, Google Play.

Det skyldes, at Huawei som konsekvens af de amerikanske sanktioner mod kinesiske teknologivirksomheder er tvunget til at bruge den generiske open-source udgave af Android, som Huawei i forvejen bruger på det kinesiske marked.

Selvom det givetvis bliver en stor opgave af overbevise vestlige forbrugere om at købe en telefon, der ikke i første omgang giver dem adgang til deres favorit-apps, så har Huawei ikke smidt håndklædet i ringen.

Læs også: På trods af amerikanske sanktioner: Huawei vil i dag lancere verdens hurtigste 5G-telefon

Huawei vil promovere egen app-butik

I stedet vil Huawei ifølge Reuters satse stort på at promovere sin egen app-butik, som den kinesiske gigant ifølge Reuters den kommende tid vil investere én milliard dollar i at markedsføre over for app-udviklere.

Samtidig vil Huawei ifølge Reuters forsøge at lokke app-udviklere med, at selskabet blot tager 15 procent i kommission i sin egne app-butik. Til sammenligning tager Apple og Google 30 procent

Mate 30 vil blive udstyret med en oled-skærm på 6,53 tommer, og den vil blive udstyret med selskabets egen Kirin 990 processor, der, ifølge Huawei selv, er mere kraftfuld end de 5G-telefoner med Qualcomms processorer, som er på markedet i dag.

Danske forbrugere skal dog ikke forvente at få let adgang til den nye telefon. For Huawei har oplyst, at telefonen ikke bliver sat til salg på det danske marked.

Læs også: Til morgenmad med Huawei: Her er de tre vigtigste pointer, som jeg fik med fra mødet

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Cognizant

    Agentic AI kræver mere end teknologi

    De fleste virksomheder har efterhånden bevist, at AI virker. Pilotprojekter leverer resultater. Medarbejdere bruger generative AI-værktøjer. Nye use cases dukker op på tværs af organisationen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job