Google bygger fem store solcelleparker i Danmark: Se hvor de skal ligge

Google vil opføre fem store solcelleparker i Danmark, som tilsammen vil komme til at levere 160MW. Se her, hvor de kommer til at ligge.

Artikel top billede

Google er allerede ved at opføre parken i Morsø (Foto: Google)

Google er på vej med fem store solcelleparker i Danmark, som skal bygges i den kommende tid.

De fem solcelleparker kommer til at ligge i henholdsvis Morsø, Gimming ved Randers, Norddjurs, Rødby Fjord på Lolland og ved Næstved.

Google meddeler, at de fem solcelleparker tilsammen vil komme til at levere 160 MW ved fuld kapacitet, som vil være nået i efteråret 2020.

Google er på vej med et stort datacenter lige uden for Frederica, som bliver storforbruger af strøm.

Det kan du læse mere om her: Google bygger datacenter til 4,5 milliarder kroner i Fredericia: Massevis af job på vej - se billeder her

Byggeriet af solcelleanlæggene ligger direkte i forlængelse af datacenter-planerne, da Google sigter efter at dæmme op for ressource-trækket på de eksisterende strøm-anlæg herhjemme.

“Det [produktionen i solcelle-anlæggene, red] svarer til cirka 32.000 hjem med soltage og mere end matcher forbruget af energi i Googles kommende datacenter ved Fredericia, når det åbner;” lyder det fra Google.

Ifølge Google skal datacenteret i Fredericia ifølge planen sættes i drift i slutningen af 2020.

“Der vil dermed være en Google-finansieret, danskproduceret solkapacitet, som opvejer energiforbruget i centret,” lyder det fra selskabet.

De fem solcelleanlæg i Danmark indgår i en samlet kæmpe-investering i vedvarende energi fra Googles side.

Den indeholder byggeri af solcelle-anlæg med samlet kapacitet på i alt 1.600 MW i USA, Chile, Sverige, Finland, Belgien og Danmark.

I alt vil Google investere en milliard dollar i anlæggene.

De seks anlæg skal herhjemme opføres af henholdsvis European Energy (Morsø og Rødby Fjord) og Better Energy (Randers, Norddjurs og Næstved)

Læs også:

Google bygger datacenter til 4,5 milliarder kroner i Fredericia: Massevis af job på vej - se billeder her

Google køber stor nordisk datacentergrund

Endnu et datacenter på vej til Esbjerg - nordmænd vil bygge teknologi-neutralt datacenter på fem hektar grund

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS