Datatilsynet sætter ind over for manglende kontrol hos teleselskaber

Der skal vises billede-ID når danske teleselskaber udleverer simkort. Det slår Datatilsynet fast, der samtidig indkalder Telebranchen til et møde om sagen.

Artikel top billede

(Foto: Fotograf Sine Fiig Læssøesgade 14,bagh.3sal 2200 København N. mail:fotograf@sinefiig.dk mobil:21492627 / Sine Fiig)

Flere danske teleselskaber har gentagende gange udleveret aktive sim-kort uden at se billedlegitimation.

Det får nu Datatilsynet til at indkalde Telebranchen til et møde, hvor man vil gøre det klart, at teleselskaberne skal håndhæve billedlegitimations-kravet.

Det skriver it-mediet Version2, der selv har påvist teleselskabernes simkorts-praksis.

"Det er bekymrende, at I (Version2, red.) igen kan vise, det stadig kan lade sig gøre at sim-swappe i danske butikker og derfor har vi nu valgt at gå ind i sagen ved at sætte et møde op med Teleindustrien i starten af oktober," siger Frederik Siegumfeldt, der er tilsynschef hos Datatilsynet.

Læs også: 2019 bliver året for sim-jacking: It-kriminelle misbruger telefonnumre til at stjæle data og undgå to-faktor sikkerhed

Tilsynet har ellers tidligere afvist at gå ind i sagen med henvisning til, at det er op til teleselskaberne selv at overholde reglerne.

Udleveringen af sim-kort til forkerte er særligt risikable, fordi de udsætter ejeren for såkaldte sim-swaping angreb.

Når de kriminelle har fået udleveret et nyt sim-kort, har vedkommende adgang til dit telefon nummer og dermed også mulighed for at trænge igennem typiske to faktor godkendelser, hvor sms-beskeder fungerer som den anden godkendelse.

Læs også: Danske telebutikker udleverer dit sim-kort til fremmede brugere

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Souschef til Informations- og kommunikationsteknologi i Cyberdivisionen Hvidovre

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af Infrastruktur

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-konsulent til VMware server

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS