Datatilsynet sætter ind over for manglende kontrol hos teleselskaber

Der skal vises billede-ID når danske teleselskaber udleverer simkort. Det slår Datatilsynet fast, der samtidig indkalder Telebranchen til et møde om sagen.

Artikel top billede

(Foto: Fotograf Sine Fiig Læssøesgade 14,bagh.3sal 2200 København N. mail:fotograf@sinefiig.dk mobil:21492627 / Sine Fiig)

Flere danske teleselskaber har gentagende gange udleveret aktive sim-kort uden at se billedlegitimation.

Det får nu Datatilsynet til at indkalde Telebranchen til et møde, hvor man vil gøre det klart, at teleselskaberne skal håndhæve billedlegitimations-kravet.

Det skriver it-mediet Version2, der selv har påvist teleselskabernes simkorts-praksis.

"Det er bekymrende, at I (Version2, red.) igen kan vise, det stadig kan lade sig gøre at sim-swappe i danske butikker og derfor har vi nu valgt at gå ind i sagen ved at sætte et møde op med Teleindustrien i starten af oktober," siger Frederik Siegumfeldt, der er tilsynschef hos Datatilsynet.

Læs også: 2019 bliver året for sim-jacking: It-kriminelle misbruger telefonnumre til at stjæle data og undgå to-faktor sikkerhed

Tilsynet har ellers tidligere afvist at gå ind i sagen med henvisning til, at det er op til teleselskaberne selv at overholde reglerne.

Udleveringen af sim-kort til forkerte er særligt risikable, fordi de udsætter ejeren for såkaldte sim-swaping angreb.

Når de kriminelle har fået udleveret et nyt sim-kort, har vedkommende adgang til dit telefon nummer og dermed også mulighed for at trænge igennem typiske to faktor godkendelser, hvor sms-beskeder fungerer som den anden godkendelse.

Læs også: Danske telebutikker udleverer dit sim-kort til fremmede brugere

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,