Datatilsynet sætter ind over for manglende kontrol hos teleselskaber

Der skal vises billede-ID når danske teleselskaber udleverer simkort. Det slår Datatilsynet fast, der samtidig indkalder Telebranchen til et møde om sagen.

Artikel top billede

(Foto: Fotograf Sine Fiig Læssøesgade 14,bagh.3sal 2200 København N. mail:fotograf@sinefiig.dk mobil:21492627 / Sine Fiig)

Flere danske teleselskaber har gentagende gange udleveret aktive sim-kort uden at se billedlegitimation.

Det får nu Datatilsynet til at indkalde Telebranchen til et møde, hvor man vil gøre det klart, at teleselskaberne skal håndhæve billedlegitimations-kravet.

Det skriver it-mediet Version2, der selv har påvist teleselskabernes simkorts-praksis.

"Det er bekymrende, at I (Version2, red.) igen kan vise, det stadig kan lade sig gøre at sim-swappe i danske butikker og derfor har vi nu valgt at gå ind i sagen ved at sætte et møde op med Teleindustrien i starten af oktober," siger Frederik Siegumfeldt, der er tilsynschef hos Datatilsynet.

Læs også: 2019 bliver året for sim-jacking: It-kriminelle misbruger telefonnumre til at stjæle data og undgå to-faktor sikkerhed

Tilsynet har ellers tidligere afvist at gå ind i sagen med henvisning til, at det er op til teleselskaberne selv at overholde reglerne.

Udleveringen af sim-kort til forkerte er særligt risikable, fordi de udsætter ejeren for såkaldte sim-swaping angreb.

Når de kriminelle har fået udleveret et nyt sim-kort, har vedkommende adgang til dit telefon nummer og dermed også mulighed for at trænge igennem typiske to faktor godkendelser, hvor sms-beskeder fungerer som den anden godkendelse.

Læs også: Danske telebutikker udleverer dit sim-kort til fremmede brugere

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job