Google vinder skæbnedom ved EU-ret: ’Retten til at blive glemt’ gælder ikke globalt

Søgegiganten får medhold i principiel sag ved den europæiske højesteret.

Artikel top billede

(Foto: Foto: ‘Court of Justice of the European Union’;.)

Søgegiganten kommer sejrrigt ud af en principiel dom ved den europæiske højesteret.

I en sag rejst af det franske datatilsyn, CNIL, kunne rettens dom diktere, hvordan Googles søgealgoritmer skal fungere på globalt plan, når det gælder retten til at blive glemt på internettet.

Retten, kendt som ’right to be forgotten’, giver EU-borgere ret til at få Google til at frasortere forældede eller falske oplysninger fra selskabets søgeresultater.

Denne ret blev stadfæstet i EU-retten i 2014, men fortolkningnen af hvorvidt retten skulle gælde søgeresultater udenfor EU’s grænser blev afvist af Google.

Googles standpunkt får i dag medhold af EU’s domstol, som giver søgegiganten hjemmel til at afvise retten til at blive glemt udenfor EU, skriver Bloomberg.

Dommen er bindende og kan ikke appelleres.

For Google er afgørelsen principiel, for det forlød, at ’det er selve internettets fremtid, der på spil’, som mediet skriver.

Ifølge rettens afgørelse bliver det alene op til Google at vurdere, hvorvidt en sidevisning skal bestå af hensyn til offentlighedens interesse opvejet mod individets ret til at blive glemt.

Her skal Google afveje hensyn mellem ’graden og naturen af en forseelse (der ønskes glemt, red.)’, ’involveringen af en offentlig person nu og tidligere’ samt ’konsekvenserne ved at henvise til en side med informationerne’, lyder det i afgørelsen.

Siden 2014 har Google behandlet over 800.000 anmodninger om at få fjernet sidehenvisninger til over 3,3 millioner hjemmesider.

Læs også: Snart skæbnedag for Google ved EU-domstol: Internettets fremtid er på spil

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

    Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Midtjylland

    Unik System Design A/S

    QA Engineer

    Sydjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S