Rigspolitiet vil købe it-konsulentydelser for 25 millioner

Til anslået 25 millioner kroner søger Rigspolitiet konsulentydelser i forbindelse med integration til enterprise service bus (ESB)

Artikel top billede

Rigspolitiet har netop sendt en ubudsbekendtgørelse i markedet med henblik på indkøb af it-kompetencer på timebasis til en anslået værdi af 25 millioner kroner.

Aftalen omhandler konsulentydelser i forbindelse med såkaldt integration til enterprise service bus (ESB) - og er ifølge tidligere udbudsmateriale baseret på Oracle.

Den fireårige rammeaftale omfatter konsulentydelser inden for en række områder; udvikling, integration, konfiguration, vedligeholdelse, arkitektur, generel overvågning og automatisering.

Af udbudsmaterialet fremgår det, at Rigspolitiet er på udkig efter konsulenter med kompetencer inden for udviklingsplatforme, design patterns, sprog, devOps-værktøjer og devOps-metoder.

De specifikke kompetencer er dog ikke beskrevet i det offentliggjorte udbudsmateriale, men kan findes i kravspecifikationen, som først er tilgængelige efter anmodning om deltagelse.

Udbuddet gennemføres som en åben procedure og omfatter derfor kun én fase med både udvælgelse og tilbudsrunde.

Frist for afgivelse af bud er 22 oktober 2019.

Du finder udbudbekendtgørelsen her.

Læs også: SKI om ny rammeaftale: "Vi har skabt en aftale, som nok rummer noget af det bedste, der er på markedet i dag"

Annonce

Capgemini Danmark A/S

AI Data Architect

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Vil du bygge API'er uden en facitliste i IT-afdelingen i PET?

Københavnsområdet

Forsvaret

AI engineer til Forsvarets AI Center

Københavnsområdet

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank