Rigspolitiet vil købe it-konsulentydelser for 25 millioner

Til anslået 25 millioner kroner søger Rigspolitiet konsulentydelser i forbindelse med integration til enterprise service bus (ESB)

Artikel top billede

Rigspolitiet har netop sendt en ubudsbekendtgørelse i markedet med henblik på indkøb af it-kompetencer på timebasis til en anslået værdi af 25 millioner kroner.

Aftalen omhandler konsulentydelser i forbindelse med såkaldt integration til enterprise service bus (ESB) - og er ifølge tidligere udbudsmateriale baseret på Oracle.

Den fireårige rammeaftale omfatter konsulentydelser inden for en række områder; udvikling, integration, konfiguration, vedligeholdelse, arkitektur, generel overvågning og automatisering.

Af udbudsmaterialet fremgår det, at Rigspolitiet er på udkig efter konsulenter med kompetencer inden for udviklingsplatforme, design patterns, sprog, devOps-værktøjer og devOps-metoder.

De specifikke kompetencer er dog ikke beskrevet i det offentliggjorte udbudsmateriale, men kan findes i kravspecifikationen, som først er tilgængelige efter anmodning om deltagelse.

Udbuddet gennemføres som en åben procedure og omfatter derfor kun én fase med både udvælgelse og tilbudsrunde.

Frist for afgivelse af bud er 22 oktober 2019.

Du finder udbudbekendtgørelsen her.

Læs også: SKI om ny rammeaftale: "Vi har skabt en aftale, som nok rummer noget af det bedste, der er på markedet i dag"

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse