NNIT fyrer 49 medarbejdere i Danmark

NNIT har over den seneste uge afskediget 49 medarbejdere i den danske forretning.

Artikel top billede

NNIT har gennemført den fyringsrunde, som blev varslet i midten af august.

Over de seneste dage har selskabet uddelt fyresedler til i alt 49 medarbejdere i Danmark, fortæller HR-chef Brit Kannegaard Johannesen til ITWatch.

“Det har været en hård uge, vi har måttet sige farvel til 49 medarbejdere i Danmark som led i vores besparelser,” meddeler hun.

Fyringsrunden kommer i kølvandet på den omfattende spareplan, som selskabet præsenterede i midten af august.

Planen skal udmønte sig i besparelser for mindst 200 millioner kroner frem til 2021 og inkluderer blandt andet reduktion af medarbejderskaren med 250 mand.

Dengang fortalte topchef Per Kogut, at omkring halvdelen af de 250 positioner, der skal nedlægges, findes i den danske forretning, mens resten skal findes uden for Danmarks grænser.

Det kan du læse mere om her: NNIT skal spare 250 stillinger væk: Her er topchefens plan for medarbejderne

NNIT har for tiden knap 3.200 medarbejdere samlet set.

Læs også:

Her er den benhårde lære af NNIT's krise: Derfor er det gået galt for selskabet

NNIT-topchef efter katastrofe-regnskab: "Vi står i en kriselignende situation"

Overblik: Katastrofe-døgnet, der ændrede alt for NNIT

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job