NNIT fyrer 49 medarbejdere i Danmark

NNIT har over den seneste uge afskediget 49 medarbejdere i den danske forretning.

Artikel top billede

NNIT har gennemført den fyringsrunde, som blev varslet i midten af august.

Over de seneste dage har selskabet uddelt fyresedler til i alt 49 medarbejdere i Danmark, fortæller HR-chef Brit Kannegaard Johannesen til ITWatch.

“Det har været en hård uge, vi har måttet sige farvel til 49 medarbejdere i Danmark som led i vores besparelser,” meddeler hun.

Fyringsrunden kommer i kølvandet på den omfattende spareplan, som selskabet præsenterede i midten af august.

Planen skal udmønte sig i besparelser for mindst 200 millioner kroner frem til 2021 og inkluderer blandt andet reduktion af medarbejderskaren med 250 mand.

Dengang fortalte topchef Per Kogut, at omkring halvdelen af de 250 positioner, der skal nedlægges, findes i den danske forretning, mens resten skal findes uden for Danmarks grænser.

Det kan du læse mere om her: NNIT skal spare 250 stillinger væk: Her er topchefens plan for medarbejderne

NNIT har for tiden knap 3.200 medarbejdere samlet set.

Læs også:

Her er den benhårde lære af NNIT's krise: Derfor er det gået galt for selskabet

NNIT-topchef efter katastrofe-regnskab: "Vi står i en kriselignende situation"

Overblik: Katastrofe-døgnet, der ændrede alt for NNIT

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S