NNIT fyrer 49 medarbejdere i Danmark

NNIT har over den seneste uge afskediget 49 medarbejdere i den danske forretning.

Artikel top billede

NNIT har gennemført den fyringsrunde, som blev varslet i midten af august.

Over de seneste dage har selskabet uddelt fyresedler til i alt 49 medarbejdere i Danmark, fortæller HR-chef Brit Kannegaard Johannesen til ITWatch.

“Det har været en hård uge, vi har måttet sige farvel til 49 medarbejdere i Danmark som led i vores besparelser,” meddeler hun.

Fyringsrunden kommer i kølvandet på den omfattende spareplan, som selskabet præsenterede i midten af august.

Planen skal udmønte sig i besparelser for mindst 200 millioner kroner frem til 2021 og inkluderer blandt andet reduktion af medarbejderskaren med 250 mand.

Dengang fortalte topchef Per Kogut, at omkring halvdelen af de 250 positioner, der skal nedlægges, findes i den danske forretning, mens resten skal findes uden for Danmarks grænser.

Det kan du læse mere om her: NNIT skal spare 250 stillinger væk: Her er topchefens plan for medarbejderne

NNIT har for tiden knap 3.200 medarbejdere samlet set.

Læs også:

Her er den benhårde lære af NNIT's krise: Derfor er det gået galt for selskabet

NNIT-topchef efter katastrofe-regnskab: "Vi står i en kriselignende situation"

Overblik: Katastrofe-døgnet, der ændrede alt for NNIT

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job