NNIT fyrer 49 medarbejdere i Danmark

NNIT har over den seneste uge afskediget 49 medarbejdere i den danske forretning.

Artikel top billede

NNIT har gennemført den fyringsrunde, som blev varslet i midten af august.

Over de seneste dage har selskabet uddelt fyresedler til i alt 49 medarbejdere i Danmark, fortæller HR-chef Brit Kannegaard Johannesen til ITWatch.

“Det har været en hård uge, vi har måttet sige farvel til 49 medarbejdere i Danmark som led i vores besparelser,” meddeler hun.

Fyringsrunden kommer i kølvandet på den omfattende spareplan, som selskabet præsenterede i midten af august.

Planen skal udmønte sig i besparelser for mindst 200 millioner kroner frem til 2021 og inkluderer blandt andet reduktion af medarbejderskaren med 250 mand.

Dengang fortalte topchef Per Kogut, at omkring halvdelen af de 250 positioner, der skal nedlægges, findes i den danske forretning, mens resten skal findes uden for Danmarks grænser.

Det kan du læse mere om her: NNIT skal spare 250 stillinger væk: Her er topchefens plan for medarbejderne

NNIT har for tiden knap 3.200 medarbejdere samlet set.

Læs også:

Her er den benhårde lære af NNIT's krise: Derfor er det gået galt for selskabet

NNIT-topchef efter katastrofe-regnskab: "Vi står i en kriselignende situation"

Overblik: Katastrofe-døgnet, der ændrede alt for NNIT

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S