NNIT fyrer 49 medarbejdere i Danmark

NNIT har over den seneste uge afskediget 49 medarbejdere i den danske forretning.

Artikel top billede

NNIT har gennemført den fyringsrunde, som blev varslet i midten af august.

Over de seneste dage har selskabet uddelt fyresedler til i alt 49 medarbejdere i Danmark, fortæller HR-chef Brit Kannegaard Johannesen til ITWatch.

“Det har været en hård uge, vi har måttet sige farvel til 49 medarbejdere i Danmark som led i vores besparelser,” meddeler hun.

Fyringsrunden kommer i kølvandet på den omfattende spareplan, som selskabet præsenterede i midten af august.

Planen skal udmønte sig i besparelser for mindst 200 millioner kroner frem til 2021 og inkluderer blandt andet reduktion af medarbejderskaren med 250 mand.

Dengang fortalte topchef Per Kogut, at omkring halvdelen af de 250 positioner, der skal nedlægges, findes i den danske forretning, mens resten skal findes uden for Danmarks grænser.

Det kan du læse mere om her: NNIT skal spare 250 stillinger væk: Her er topchefens plan for medarbejderne

NNIT har for tiden knap 3.200 medarbejdere samlet set.

Læs også:

Her er den benhårde lære af NNIT's krise: Derfor er det gået galt for selskabet

NNIT-topchef efter katastrofe-regnskab: "Vi står i en kriselignende situation"

Overblik: Katastrofe-døgnet, der ændrede alt for NNIT

Annonce

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S