Apple-chef Tim Cook løfter sløret for stærke salgstal på iPhone 11

Tim Cook er yderst tilfreds med salgstallene for den nye iPhone 11. Dermed kan Apple være i gang med at vende en kedelig kurve for den amerikanske it-gigant.

Artikel top billede

Den spritnye iPhone 11 ser ud til at gå lyse tider i møde. I hvert fald hvis man skal tro Apples topchef Tim Cook.

Han indikerer nemlig allerede, at den første uges salgstal af den nye iPhone ser positive ud.

Det skriver det amerikanske erhvervsmedie CNBC.

I et interview med den tyske avis Bild, siger Cook, at han "ikke kunne være mere glad" for de første salgstal af den nye iPhone her en uges tid, efter den blev sat til salg.

Læs også: Apple overrasker positivt med nyt regnskab trods rekordlavt iPhone-salg

Han vil dog ikke røbe nogle præcise tal, men kalder den første uge for "en virkelig stærk start" for selskabets nyeste iPhone.

Dermed kunne det tyde på, at Apple er i gang med at vende kurven for de sløje salgstal på den populære smartphone.

Apple har kæmpet med salget af iPhones på globalt plan. Særligt det asiatiske marked har haltet for den amerkanske it-gigant.

Apple-analytikeren Ming-Chi Kuo har tidligere vurderet, at Apple kan sælge op imod 75 millioner iPhone 11. Særligt fordi den er prissat væsenligt billigere end den dyre Pro-model, og derfor tiltaler mange på netop det asiatiske marked.

Læs også

Apples iPhone-salg styrtdykker: Mærker største fald i tre år

Dårligt iPhone-salg får Apple til at skrue ned ansættelses-ræset i Kina

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Context&

    Når AI løber fra organisationen

    Teknologien udvikler sig hurtigere end virksomhedernes struktur, processer og ledelse kan følge med.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job