Apples salg af iPhones ser ud til at vende: Forventes at sælge 75 millioner enheder efter rekord-lave salgstal

Der er allerede tegn på, at Apples nye "folketelefon" iPhone 11 får gode salgstal når den bliver tilgængelig verden over, lyder det fra flere analytikere

Artikel top billede

(Foto: IDG News Service)

Apple forventes at sælge op imod 75 millioner iPhone 11, vurderer Ming-Chi Kuo, der er en af de førende Apple-analytikere.

Det skriver det amerikanske medie CNBC.

Ming-Chi Kuo har tidligere forventet et salg af den nye iPhone 11 på 65 millioner, men den forventning er altså blevet hævet efter, der er tegn på, at de kinesiske forbrugere er klar til at købe den nye telefon.

I modsætning til den væsentlig dyrere iPhone 11 Pro, der også for nyligt er blevet præsenteret af Apple, så kommer iPhone 11 til at koste 6.299 kroner for en model med 64 gb lager.

Læs også: Apple slipper iPhone 11 løs i tre varianter – fås nu som ’Pro’

De amerikanske forbrugere ventes at købe den dyre pro-model, mens Ming-Chi Kuo regner med, at det er omvendt for de kinesiske marked.

"Efterspørgelsen for iPhone 11 på det kinesiske marked er stærkere end på det amerikanske," siger Ming-Chi Kuo til CNBC.

Apple har kæmpet med salget af iPhones på globalt plan. Særligt det asiatiske marked har haltet for den amerkanske it-gigant.

Derfor vil det være ekstremt gode nyheder for Apple, hvis man igen kan få overbevist de kinesiske brugere om at købe flere iPhones end tilfældet har været tidligere.

Læs også:

Apple overrasker positivt med nyt regnskab trods rekordlavt iPhone-salg

Apples iPhone-salg styrtdykker: Mærker største fald i tre år

Dårligt iPhone-salg får Apple til at skrue ned ansættelses-ræset i Kina

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS