Apples salg af iPhones ser ud til at vende: Forventes at sælge 75 millioner enheder efter rekord-lave salgstal

Der er allerede tegn på, at Apples nye "folketelefon" iPhone 11 får gode salgstal når den bliver tilgængelig verden over, lyder det fra flere analytikere

Artikel top billede

(Foto: IDG News Service)

Apple forventes at sælge op imod 75 millioner iPhone 11, vurderer Ming-Chi Kuo, der er en af de førende Apple-analytikere.

Det skriver det amerikanske medie CNBC.

Ming-Chi Kuo har tidligere forventet et salg af den nye iPhone 11 på 65 millioner, men den forventning er altså blevet hævet efter, der er tegn på, at de kinesiske forbrugere er klar til at købe den nye telefon.

I modsætning til den væsentlig dyrere iPhone 11 Pro, der også for nyligt er blevet præsenteret af Apple, så kommer iPhone 11 til at koste 6.299 kroner for en model med 64 gb lager.

Læs også: Apple slipper iPhone 11 løs i tre varianter – fås nu som ’Pro’

De amerikanske forbrugere ventes at købe den dyre pro-model, mens Ming-Chi Kuo regner med, at det er omvendt for de kinesiske marked.

"Efterspørgelsen for iPhone 11 på det kinesiske marked er stærkere end på det amerikanske," siger Ming-Chi Kuo til CNBC.

Apple har kæmpet med salget af iPhones på globalt plan. Særligt det asiatiske marked har haltet for den amerkanske it-gigant.

Derfor vil det være ekstremt gode nyheder for Apple, hvis man igen kan få overbevist de kinesiske brugere om at købe flere iPhones end tilfældet har været tidligere.

Læs også:

Apple overrasker positivt med nyt regnskab trods rekordlavt iPhone-salg

Apples iPhone-salg styrtdykker: Mærker største fald i tre år

Dårligt iPhone-salg får Apple til at skrue ned ansættelses-ræset i Kina

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS