Apples salg af iPhones ser ud til at vende: Forventes at sælge 75 millioner enheder efter rekord-lave salgstal

Der er allerede tegn på, at Apples nye "folketelefon" iPhone 11 får gode salgstal når den bliver tilgængelig verden over, lyder det fra flere analytikere

Artikel top billede

(Foto: IDG News Service)

Apple forventes at sælge op imod 75 millioner iPhone 11, vurderer Ming-Chi Kuo, der er en af de førende Apple-analytikere.

Det skriver det amerikanske medie CNBC.

Ming-Chi Kuo har tidligere forventet et salg af den nye iPhone 11 på 65 millioner, men den forventning er altså blevet hævet efter, der er tegn på, at de kinesiske forbrugere er klar til at købe den nye telefon.

I modsætning til den væsentlig dyrere iPhone 11 Pro, der også for nyligt er blevet præsenteret af Apple, så kommer iPhone 11 til at koste 6.299 kroner for en model med 64 gb lager.

Læs også: Apple slipper iPhone 11 løs i tre varianter – fås nu som ’Pro’

De amerikanske forbrugere ventes at købe den dyre pro-model, mens Ming-Chi Kuo regner med, at det er omvendt for de kinesiske marked.

"Efterspørgelsen for iPhone 11 på det kinesiske marked er stærkere end på det amerikanske," siger Ming-Chi Kuo til CNBC.

Apple har kæmpet med salget af iPhones på globalt plan. Særligt det asiatiske marked har haltet for den amerkanske it-gigant.

Derfor vil det være ekstremt gode nyheder for Apple, hvis man igen kan få overbevist de kinesiske brugere om at købe flere iPhones end tilfældet har været tidligere.

Læs også:

Apple overrasker positivt med nyt regnskab trods rekordlavt iPhone-salg

Apples iPhone-salg styrtdykker: Mærker største fald i tre år

Dårligt iPhone-salg får Apple til at skrue ned ansættelses-ræset i Kina

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job