Apples salg af iPhones ser ud til at vende: Forventes at sælge 75 millioner enheder efter rekord-lave salgstal

Der er allerede tegn på, at Apples nye "folketelefon" iPhone 11 får gode salgstal når den bliver tilgængelig verden over, lyder det fra flere analytikere

Artikel top billede

(Foto: IDG News Service)

Apple forventes at sælge op imod 75 millioner iPhone 11, vurderer Ming-Chi Kuo, der er en af de førende Apple-analytikere.

Det skriver det amerikanske medie CNBC.

Ming-Chi Kuo har tidligere forventet et salg af den nye iPhone 11 på 65 millioner, men den forventning er altså blevet hævet efter, der er tegn på, at de kinesiske forbrugere er klar til at købe den nye telefon.

I modsætning til den væsentlig dyrere iPhone 11 Pro, der også for nyligt er blevet præsenteret af Apple, så kommer iPhone 11 til at koste 6.299 kroner for en model med 64 gb lager.

Læs også: Apple slipper iPhone 11 løs i tre varianter – fås nu som ’Pro’

De amerikanske forbrugere ventes at købe den dyre pro-model, mens Ming-Chi Kuo regner med, at det er omvendt for de kinesiske marked.

"Efterspørgelsen for iPhone 11 på det kinesiske marked er stærkere end på det amerikanske," siger Ming-Chi Kuo til CNBC.

Apple har kæmpet med salget af iPhones på globalt plan. Særligt det asiatiske marked har haltet for den amerkanske it-gigant.

Derfor vil det være ekstremt gode nyheder for Apple, hvis man igen kan få overbevist de kinesiske brugere om at købe flere iPhones end tilfældet har været tidligere.

Læs også:

Apple overrasker positivt med nyt regnskab trods rekordlavt iPhone-salg

Apples iPhone-salg styrtdykker: Mærker største fald i tre år

Dårligt iPhone-salg får Apple til at skrue ned ansættelses-ræset i Kina

Danoffice IT

Infrastructure Specialist

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Kickstart din IT-karriere som IT-supporterelev på Flyvestation Aalborg

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Sektionschef til Cyber Security Guidance ved Cyberdivisionen i Forsvaret

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S