Regeringen åbner døren på klem for at dødsdømt bredbåndspulje alligevel kan fortsætte

Det var udsigt til at bredbåndspuljen, der skal hurtigt internet til udkantsområder, skulle sløjfes. Men nu åbner regeringen alligevel for, at den kan fortsætte i 2020.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Det var udsigt til at regeringen helt ville sløjfe den såkaldte bredbåndspulje, der skal sikre hurtigere internet til danske udkantsområder.

Men nu åbner finansminister Nicolai Wammen (S) alligevel døren på klem for at puljen kan overleve, skriver Jyllands-Posten.

”Det skal evalueres, og hvis den evaluering viser, at det er en god idé at fortsætte indsatsen, så kan det være, at vi skal gøre det," siger Nicolai Wammen ifølge Jyllands-Posten.

Finansministeren oplyser desuden til avisen, at hvis evalueringen er positiv, så vil regeringen foreslå, at puljen fortsætter med 100 millioner kroner i 2020.

"Skal erstattes med noget bedre"

Bredbåndspuljen blev vedtaget af tidligere statsminister Lars Løkke Rasmussens Venstre-regering i 2015, hvor den siden oprettelsen hver år har støtte bredbåndsprojekter med knap 100 millioner kroner om året. I alt har knap 12.000 adresser i Danmark fået støtte fra puljen.

Men da regeringen onsdag præsenterede sit finanslovsudspil var bredbåndspuljen ikke en del af udspillet.

Før udmeldingen fra finansministeren havde Socialdemokraternes it-ordfører Kasper Roug ellers til Sjællandske Medier forklaret, at puljen skal sløjfes, fordi den skal erstattes med en bedre løsning.

”Vi vil have en meget bedre løsning. Det står ikke i finansloven, men vi indkalder partiernes ordførere til forhandling om det. Bredbåndspuljen er noget firkantet skruet sammen, så der er nogle begrænsninger i den. I stedet for bredbåndspuljen vil vi gerne have en løsning, der inddrager lokalsamfundet bedre og forankrer bredbåndsløsninger sammen med kommunerne, lyder det fra Kasper Roug til Sjællandske Medier.

Læs også: Regeringen vil droppe bredbåndspuljen

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

    Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Csis Security Group A/S

    Content Marketing Manager & Strategist

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil