Regeringen åbner døren på klem for at dødsdømt bredbåndspulje alligevel kan fortsætte

Det var udsigt til at bredbåndspuljen, der skal hurtigt internet til udkantsområder, skulle sløjfes. Men nu åbner regeringen alligevel for, at den kan fortsætte i 2020.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Det var udsigt til at regeringen helt ville sløjfe den såkaldte bredbåndspulje, der skal sikre hurtigere internet til danske udkantsområder.

Men nu åbner finansminister Nicolai Wammen (S) alligevel døren på klem for at puljen kan overleve, skriver Jyllands-Posten.

”Det skal evalueres, og hvis den evaluering viser, at det er en god idé at fortsætte indsatsen, så kan det være, at vi skal gøre det," siger Nicolai Wammen ifølge Jyllands-Posten.

Finansministeren oplyser desuden til avisen, at hvis evalueringen er positiv, så vil regeringen foreslå, at puljen fortsætter med 100 millioner kroner i 2020.

"Skal erstattes med noget bedre"

Bredbåndspuljen blev vedtaget af tidligere statsminister Lars Løkke Rasmussens Venstre-regering i 2015, hvor den siden oprettelsen hver år har støtte bredbåndsprojekter med knap 100 millioner kroner om året. I alt har knap 12.000 adresser i Danmark fået støtte fra puljen.

Men da regeringen onsdag præsenterede sit finanslovsudspil var bredbåndspuljen ikke en del af udspillet.

Før udmeldingen fra finansministeren havde Socialdemokraternes it-ordfører Kasper Roug ellers til Sjællandske Medier forklaret, at puljen skal sløjfes, fordi den skal erstattes med en bedre løsning.

”Vi vil have en meget bedre løsning. Det står ikke i finansloven, men vi indkalder partiernes ordførere til forhandling om det. Bredbåndspuljen er noget firkantet skruet sammen, så der er nogle begrænsninger i den. I stedet for bredbåndspuljen vil vi gerne have en løsning, der inddrager lokalsamfundet bedre og forankrer bredbåndsløsninger sammen med kommunerne, lyder det fra Kasper Roug til Sjællandske Medier.

Læs også: Regeringen vil droppe bredbåndspuljen

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect