Regeringen åbner døren på klem for at dødsdømt bredbåndspulje alligevel kan fortsætte

Det var udsigt til at bredbåndspuljen, der skal hurtigt internet til udkantsområder, skulle sløjfes. Men nu åbner regeringen alligevel for, at den kan fortsætte i 2020.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Det var udsigt til at regeringen helt ville sløjfe den såkaldte bredbåndspulje, der skal sikre hurtigere internet til danske udkantsområder.

Men nu åbner finansminister Nicolai Wammen (S) alligevel døren på klem for at puljen kan overleve, skriver Jyllands-Posten.

”Det skal evalueres, og hvis den evaluering viser, at det er en god idé at fortsætte indsatsen, så kan det være, at vi skal gøre det," siger Nicolai Wammen ifølge Jyllands-Posten.

Finansministeren oplyser desuden til avisen, at hvis evalueringen er positiv, så vil regeringen foreslå, at puljen fortsætter med 100 millioner kroner i 2020.

"Skal erstattes med noget bedre"

Bredbåndspuljen blev vedtaget af tidligere statsminister Lars Løkke Rasmussens Venstre-regering i 2015, hvor den siden oprettelsen hver år har støtte bredbåndsprojekter med knap 100 millioner kroner om året. I alt har knap 12.000 adresser i Danmark fået støtte fra puljen.

Men da regeringen onsdag præsenterede sit finanslovsudspil var bredbåndspuljen ikke en del af udspillet.

Før udmeldingen fra finansministeren havde Socialdemokraternes it-ordfører Kasper Roug ellers til Sjællandske Medier forklaret, at puljen skal sløjfes, fordi den skal erstattes med en bedre løsning.

”Vi vil have en meget bedre løsning. Det står ikke i finansloven, men vi indkalder partiernes ordførere til forhandling om det. Bredbåndspuljen er noget firkantet skruet sammen, så der er nogle begrænsninger i den. I stedet for bredbåndspuljen vil vi gerne have en løsning, der inddrager lokalsamfundet bedre og forankrer bredbåndsløsninger sammen med kommunerne, lyder det fra Kasper Roug til Sjællandske Medier.

Læs også: Regeringen vil droppe bredbåndspuljen

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank