Medie: Apple klar med endnu en ny iPhone allerede næste år

Den amerikanske iPhone producent er angiveligt klar med endnu en telefon til sin portefølje. Den bliver sansynligvis allerede præsenteret i begyndelsen af næste år.

Artikel top billede

Under to uger efter Apple satte to nye toptelefoner til salg verden over, er selskabet angiveligt klar med endnu en ny iPhone allerede i begyndelsen af næste år.

Det vurderer Apple-analytikeren Ming-Chi Kuo, der mener at navnet på den nye telefon bliver iPhone SE2.

Det skriver det amerikanske erhvervsmedie CNBC.

Læs også: Apple-chef Tim Cook løfter sløret for stærke salgstal på iPhone 11

Den kommende telefon vil angiveligt være lige så kraftfuld som den netop lanceret iPhone 11, mens den uden på vil ligne selskabets iPhone 8.

"iPhone SE2, som vil være den bedste mulighed for en opgradering for 100 millioner iPhone 6-brugere, vil være en afgørende vækstkatalysator for Apple i 2020," lyder det fra Ming-Chi Kuo til mediet.

Læs også: Analytikere ser intet lys forude for Apples skrantende iPhone-salg

Apple har kæmpet med sløje salgstal for selskabet kerneprodukt, iPhonen, gennem længere tid.

Topchef Tim Cook har dog tidligere varslet at salgstørken er begyndt at vende for it-giganten, men det tyder altså på virksomheden har vurderet, der var behov for en yderligere salgsmotor.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job