Medie: Apple klar med endnu en ny iPhone allerede næste år

Den amerikanske iPhone producent er angiveligt klar med endnu en telefon til sin portefølje. Den bliver sansynligvis allerede præsenteret i begyndelsen af næste år.

Artikel top billede

Under to uger efter Apple satte to nye toptelefoner til salg verden over, er selskabet angiveligt klar med endnu en ny iPhone allerede i begyndelsen af næste år.

Det vurderer Apple-analytikeren Ming-Chi Kuo, der mener at navnet på den nye telefon bliver iPhone SE2.

Det skriver det amerikanske erhvervsmedie CNBC.

Læs også: Apple-chef Tim Cook løfter sløret for stærke salgstal på iPhone 11

Den kommende telefon vil angiveligt være lige så kraftfuld som den netop lanceret iPhone 11, mens den uden på vil ligne selskabets iPhone 8.

"iPhone SE2, som vil være den bedste mulighed for en opgradering for 100 millioner iPhone 6-brugere, vil være en afgørende vækstkatalysator for Apple i 2020," lyder det fra Ming-Chi Kuo til mediet.

Læs også: Analytikere ser intet lys forude for Apples skrantende iPhone-salg

Apple har kæmpet med sløje salgstal for selskabet kerneprodukt, iPhonen, gennem længere tid.

Topchef Tim Cook har dog tidligere varslet at salgstørken er begyndt at vende for it-giganten, men det tyder altså på virksomheden har vurderet, der var behov for en yderligere salgsmotor.

Læses lige nu

    Unik System Design A/S

    QA Engineer for AI-first development

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-Supporter til lokal IT støtte i Oksbøl

    Sydjylland

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Sales Coordinator

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo