Topfolk i ministerium tilbageholdte oplysninger om teledataskandale i månedsvis

I Justitsministeriet kendte topfolk til teledataskandalen i månedsvis uden at orientere daværende justitsminister Søren Pape Poulsen (K).

Artikel top billede

(Foto: Robert Hendel)

Topfolk i Justitsministeriet undlod gennem flere måneder i foråret at orientere daværende justitsminister Søren Pape Poulsen (K) om, at der var alvorlige problemer med håndtering af teledata i Rigspolitiets it-systemer.

Det skriver DR.

Ifølge DR Nyheder blev topfolk i ministeriet allerede den 13. marts 2019 gjort opmærksom på, at der var problemer med håndteringen af teledata i Rigspolitiets it-systemer.

Alligevel blev justitsministeren og Folketinget først orienteret efter folketingsvalget i juni.

Læs også: Nye teledata-fejl opdaget: Telemast stod i Vestjylland, men var registreret i Østjylland

Fejl opdaget i november

En redegørelse om sagen bliver præsenteret i dag, fredag, og den viser ifølge DR, at Rigspolitiet første gang bliver opmærksom på fejlen i november 2018, og den 26. april bliver justitsministeriet orienteret om, at fejlen kan have haft betydning for udfaldet af retssager.

Justitsminister Nick Hækkerup slår dog i en pressemeddelelse fast, at han ikke mener, at ministeriet bevidst har tilbageholdt oplysningerne.

”Som Rigspolitiet også selv beklager, har de første orienteringer af departementet ikke været fyldestgørende og entydige og derfor ikke klargjort sagens alvor. Jeg har ingen grund til at tro, at man i departementet har haft et ønske om at hemmeligholde noget. Og jeg tror også, det er vigtigt at huske, at man ikke kan vurdere forløbet i departementet i forbindelse med Rigspolitiets første orienteringer ud fra det, vi i dag ved om sagens rette omfang og karakter,” siger han ifølge en pressemeddelelse.

Advokatrådet har tidligere vurderet, at fejlene i politiets teledata kan have ført til forkerte domme i en syvårige periode fra 2012 til 2019.

Samlet set har 10.700 retssager været berørt af dommene.

Læs også: It-fejl hos politiet kan have givet forkerte domme gennem syv år

Læses lige nu

    Event: SAP Excellence Day 2026

    It-løsninger | Nordhavn

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    24. februar 2026 | Gratis deltagelse

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Inside Sales Specialist

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Forretningsanalytiker søges: Skab bro mellem IT og forretning i Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Product Owner

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S