Topfolk i ministerium tilbageholdte oplysninger om teledataskandale i månedsvis

I Justitsministeriet kendte topfolk til teledataskandalen i månedsvis uden at orientere daværende justitsminister Søren Pape Poulsen (K).

Artikel top billede

(Foto: Robert Hendel)

Topfolk i Justitsministeriet undlod gennem flere måneder i foråret at orientere daværende justitsminister Søren Pape Poulsen (K) om, at der var alvorlige problemer med håndtering af teledata i Rigspolitiets it-systemer.

Det skriver DR.

Ifølge DR Nyheder blev topfolk i ministeriet allerede den 13. marts 2019 gjort opmærksom på, at der var problemer med håndteringen af teledata i Rigspolitiets it-systemer.

Alligevel blev justitsministeren og Folketinget først orienteret efter folketingsvalget i juni.

Læs også: Nye teledata-fejl opdaget: Telemast stod i Vestjylland, men var registreret i Østjylland

Fejl opdaget i november

En redegørelse om sagen bliver præsenteret i dag, fredag, og den viser ifølge DR, at Rigspolitiet første gang bliver opmærksom på fejlen i november 2018, og den 26. april bliver justitsministeriet orienteret om, at fejlen kan have haft betydning for udfaldet af retssager.

Justitsminister Nick Hækkerup slår dog i en pressemeddelelse fast, at han ikke mener, at ministeriet bevidst har tilbageholdt oplysningerne.

”Som Rigspolitiet også selv beklager, har de første orienteringer af departementet ikke været fyldestgørende og entydige og derfor ikke klargjort sagens alvor. Jeg har ingen grund til at tro, at man i departementet har haft et ønske om at hemmeligholde noget. Og jeg tror også, det er vigtigt at huske, at man ikke kan vurdere forløbet i departementet i forbindelse med Rigspolitiets første orienteringer ud fra det, vi i dag ved om sagens rette omfang og karakter,” siger han ifølge en pressemeddelelse.

Advokatrådet har tidligere vurderet, at fejlene i politiets teledata kan have ført til forkerte domme i en syvårige periode fra 2012 til 2019.

Samlet set har 10.700 retssager været berørt af dommene.

Læs også: It-fejl hos politiet kan have givet forkerte domme gennem syv år

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect