Forælder advarer kommuner mod Aula: "Jeg håber resten af kommunerne udskyder"

It-systemet Aula får hårde ord med på vejen fra en test-forælder, der allerede har taget systemet i brug. Han advarer direkte andre kommuner mod at udrulle systemet som planlagt om mindre end 14 dage.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Om under 14 dage skal det omdiskuterede it-system Aula overtage efter Skoleintra.

Men flere skoler har allerede taget systemet i brug, og det er ikke blevet godt modtaget alle steder.

Det har da heller ikke været nogen positiv oplevelse for Jonas Hauge Klingenberg, der er pilot-bruger af Aula på Vallensbæk Skole. Det skriver it-mediet Digitech.

"Vi er pilotkommune, så der er ingen vej tilbage for os. Men jeg synes, det virker meget, meget ufærdigt," siger han til mediet Digitech.

Læs også: Aula får elendige anmeldelser få uger før lancering: "Ufatteligt fyldt med fejl. Dem, der har udviklet den, burde skamme sig"

Han peger på, at systemet er fyldt med designfejl for brugerne, der blandt andet besværlligør kontakten mellem forældre og lærer. Eksempelvis er det en default instilling, at hvis man svarer på en fælles besked fra læreren, så får klassens øvrige forældre ogsaå beskeden.

Derfor kommer man ifølge Jonas Hauge Klingenberg let til at spamme de andre forældre med unødige beskeder.

Læs også: Endnu en kommune bremser planlagt lancering af Skoleintras afløser: Sorø Kommune tager først Aula i brug til næste år

Det får ham til direkte at advare landets øvrige kommuner om at tage systemet i brug endnu. I stedet siger han til Digitech, at pilot-kommunerne bør teste systemet et halvt år mere før det bliver rullet ud.

Otte kommuner har allerede valgt at udskyde den planlagte udrulning af Aula. Det gælder blandt andet Sorø, Køge, Horsens og Mariagerfjord Kommuner.

De øvrige 90 kommuner tager systemet i brug efter skolernes efterårsferie. Det vil sige om mindre end 14 dage.

Formpipe Software A/S

Senior Product Manager

Københavnsområdet

Edlund A/S

Senior Developer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Manager

Midtjylland

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S

Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT