Forælder advarer kommuner mod Aula: "Jeg håber resten af kommunerne udskyder"

It-systemet Aula får hårde ord med på vejen fra en test-forælder, der allerede har taget systemet i brug. Han advarer direkte andre kommuner mod at udrulle systemet som planlagt om mindre end 14 dage.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Om under 14 dage skal det omdiskuterede it-system Aula overtage efter Skoleintra.

Men flere skoler har allerede taget systemet i brug, og det er ikke blevet godt modtaget alle steder.

Det har da heller ikke været nogen positiv oplevelse for Jonas Hauge Klingenberg, der er pilot-bruger af Aula på Vallensbæk Skole. Det skriver it-mediet Digitech.

"Vi er pilotkommune, så der er ingen vej tilbage for os. Men jeg synes, det virker meget, meget ufærdigt," siger han til mediet Digitech.

Læs også: Aula får elendige anmeldelser få uger før lancering: "Ufatteligt fyldt med fejl. Dem, der har udviklet den, burde skamme sig"

Han peger på, at systemet er fyldt med designfejl for brugerne, der blandt andet besværlligør kontakten mellem forældre og lærer. Eksempelvis er det en default instilling, at hvis man svarer på en fælles besked fra læreren, så får klassens øvrige forældre ogsaå beskeden.

Derfor kommer man ifølge Jonas Hauge Klingenberg let til at spamme de andre forældre med unødige beskeder.

Læs også: Endnu en kommune bremser planlagt lancering af Skoleintras afløser: Sorø Kommune tager først Aula i brug til næste år

Det får ham til direkte at advare landets øvrige kommuner om at tage systemet i brug endnu. I stedet siger han til Digitech, at pilot-kommunerne bør teste systemet et halvt år mere før det bliver rullet ud.

Otte kommuner har allerede valgt at udskyde den planlagte udrulning af Aula. Det gælder blandt andet Sorø, Køge, Horsens og Mariagerfjord Kommuner.

De øvrige 90 kommuner tager systemet i brug efter skolernes efterårsferie. Det vil sige om mindre end 14 dage.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,