Forælder advarer kommuner mod Aula: "Jeg håber resten af kommunerne udskyder"

It-systemet Aula får hårde ord med på vejen fra en test-forælder, der allerede har taget systemet i brug. Han advarer direkte andre kommuner mod at udrulle systemet som planlagt om mindre end 14 dage.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Om under 14 dage skal det omdiskuterede it-system Aula overtage efter Skoleintra.

Men flere skoler har allerede taget systemet i brug, og det er ikke blevet godt modtaget alle steder.

Det har da heller ikke været nogen positiv oplevelse for Jonas Hauge Klingenberg, der er pilot-bruger af Aula på Vallensbæk Skole. Det skriver it-mediet Digitech.

"Vi er pilotkommune, så der er ingen vej tilbage for os. Men jeg synes, det virker meget, meget ufærdigt," siger han til mediet Digitech.

Læs også: Aula får elendige anmeldelser få uger før lancering: "Ufatteligt fyldt med fejl. Dem, der har udviklet den, burde skamme sig"

Han peger på, at systemet er fyldt med designfejl for brugerne, der blandt andet besværlligør kontakten mellem forældre og lærer. Eksempelvis er det en default instilling, at hvis man svarer på en fælles besked fra læreren, så får klassens øvrige forældre ogsaå beskeden.

Derfor kommer man ifølge Jonas Hauge Klingenberg let til at spamme de andre forældre med unødige beskeder.

Læs også: Endnu en kommune bremser planlagt lancering af Skoleintras afløser: Sorø Kommune tager først Aula i brug til næste år

Det får ham til direkte at advare landets øvrige kommuner om at tage systemet i brug endnu. I stedet siger han til Digitech, at pilot-kommunerne bør teste systemet et halvt år mere før det bliver rullet ud.

Otte kommuner har allerede valgt at udskyde den planlagte udrulning af Aula. Det gælder blandt andet Sorø, Køge, Horsens og Mariagerfjord Kommuner.

De øvrige 90 kommuner tager systemet i brug efter skolernes efterårsferie. Det vil sige om mindre end 14 dage.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra QNAP

    En QNAP NAS-løsning sikrer fuldt ejerskab over dine mest værdifulde aktiver – dine data

    En NAS-løsning er vigtigere end nogensinde, fordi den tilbyder et alternativ til abonnementer, GDPR-bekymringer og begrænsninger ved cloudlagring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job