Forælder advarer kommuner mod Aula: "Jeg håber resten af kommunerne udskyder"

It-systemet Aula får hårde ord med på vejen fra en test-forælder, der allerede har taget systemet i brug. Han advarer direkte andre kommuner mod at udrulle systemet som planlagt om mindre end 14 dage.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Om under 14 dage skal det omdiskuterede it-system Aula overtage efter Skoleintra.

Men flere skoler har allerede taget systemet i brug, og det er ikke blevet godt modtaget alle steder.

Det har da heller ikke været nogen positiv oplevelse for Jonas Hauge Klingenberg, der er pilot-bruger af Aula på Vallensbæk Skole. Det skriver it-mediet Digitech.

"Vi er pilotkommune, så der er ingen vej tilbage for os. Men jeg synes, det virker meget, meget ufærdigt," siger han til mediet Digitech.

Læs også: Aula får elendige anmeldelser få uger før lancering: "Ufatteligt fyldt med fejl. Dem, der har udviklet den, burde skamme sig"

Han peger på, at systemet er fyldt med designfejl for brugerne, der blandt andet besværlligør kontakten mellem forældre og lærer. Eksempelvis er det en default instilling, at hvis man svarer på en fælles besked fra læreren, så får klassens øvrige forældre ogsaå beskeden.

Derfor kommer man ifølge Jonas Hauge Klingenberg let til at spamme de andre forældre med unødige beskeder.

Læs også: Endnu en kommune bremser planlagt lancering af Skoleintras afløser: Sorø Kommune tager først Aula i brug til næste år

Det får ham til direkte at advare landets øvrige kommuner om at tage systemet i brug endnu. I stedet siger han til Digitech, at pilot-kommunerne bør teste systemet et halvt år mere før det bliver rullet ud.

Otte kommuner har allerede valgt at udskyde den planlagte udrulning af Aula. Det gælder blandt andet Sorø, Køge, Horsens og Mariagerfjord Kommuner.

De øvrige 90 kommuner tager systemet i brug efter skolernes efterårsferie. Det vil sige om mindre end 14 dage.

Annonceindlæg fra HP

En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect