Her er de store trends på det danske ERP-marked lige nu - ifølge Danmarks måske mest erfarne ERP-mand

Interview: Kritiske ERP-systemer har været roden til meget ondt i historiens løb. I dag er begrebet under forandring i et markedet, der er præget af en række spillere, der stort alle samme vil have kunderne over i skyen, lyder det i en analyse af ERP-markedet anno 2019 fra en af Danmarks måske mest kompetente ERP-rådgivere.

Artikel top billede

(Foto: Michael AltschulVisuelmedie Tel: +45 40 96 79 13 / Michael Altschul)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Sådan har ERP-markedet udviklet sig.
  • Det kendetegner ERP-markedet i dag.
  • Her er de primære ERP-producenter.
  • Det bør du altid spørge dig selv om inden en ERP-opgradering.
2.663
13:30 min
Når opgaven hedder at kaste et blik på det danske ERP-marked anno 2019, er det svært at finde en uvildig person, der kan gøre det meget bedre end Herbert Nathan.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

    Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)