Jyske virksomheder i strid om brugen af ordet panserglas: "Det ville være det samme som, hvis Arla ønskede at tage patent på ordet mælk"

De to jyske virksomheder Panzerglass og Panzerscreen er endt i en fejde om brugen af ordet panserglas. Panzerglass mener, at det er selskabets varemærke, mens Panzerscreen er lodret uenig.

Artikel top billede

Flere og flere kunder vælger at få beskyttet deres dyrebare smartphones med et stykke gennemsigtigt plastikglas, panserglas, militærglas eller hvad man nu vil kalde det.

Men hos forhandlerne bag beskyttelsesglassene er der uenighed om, hvad man må kalde det.

Hos den jyske virksomhed Panzerglass hævder man, at man var den første til at sende panserglas på markedet, og at man derfor har eneret til at benytte det i markedsføring.

Som følge har virksomheden hevet en række andre virksomheder, der anvender ordet, i retten.

En af dem er den anden jyske virksomhed Panzerscreen.

Hos Panzerscreen mener man dog, at ordet er blevet den generiske betegnelse for skærmbeskyttelse, og at alle derfor også skal have ret til at bruge det.

"Det svarer til, at Arla heller ikke kan tage patent på ordet mælk og sige, at det ejer de, fordi de er landets største mælkeproducent," udtaler indehaveren af Panzerscreen, Marc Dahl Giversen, i en pressemeddelelse og oplyser, at der er flere sager i gang mellem de to virksomheder.

Forsvarer sit varemærke

Ifølge Marc Dahl Giversen har patent og varemærkestyrelsen afvist Panzerglass’ ansøgning tre gange om at opnå varemærkerettighed på ordet panserglas.

Han pointerer derudover, at Panzerglass har sagsøgt mange virksomheder. Hvor han har taget kampen op, har andre valgt at ændre på deres ordvalg.

"Thansen, har f.eks. skiftet til ordet ’hærdet militærglas’ frem for panserglas, som de tidligere benyttede," lyder det fra Marc Dahl Giversen.

Læs også: Apple slipper iPhone 11 løs i tre varianter – fås nu som ’Pro’

Hos Panzerglass mener man dog, at man forsvarer retten til sit eget varemærke.

"Vi er nødt til at forsvare vores ret til varemærket, hvis vi ikke skal miste den," lyder det fra Nick Lissner, der er advokat for Panzerglass til Nordjyske.

Venter på EU-afgørelse

I den nuværende strid mellem de to parter har Panzerglass lagt sag an imod Panzerscreen, som denne gang omhandler Panzerscreens emballage og logo.

Her forsøger Panzerglass at få indført et forbud mod Panzerscreens logo, som selskabet har haft siden 2014, lyder det i pressemeddelelsen.

Overfor Nordjyske gør Marc Dahl Giversen det klart, at det ser "sort ud" for virksomheden, hvis man taber denne sag.

Ifølge pressemeddelelsen mistede Panzerglass i 2019 sit trademark i EU, som Panzerglass dog valgte at anke, hvilket netop nu er til behandling i EU. Dermed er status, at sagen om brugen af ordet panserglas ifølge Panzerscreen er sat i bero, ind til EU har taget en afgørelsen om Panzerglass' trademark.

Læs også: Test af Galaxy Note 10: Samsungs herskermobil er stadig en smartphone uden sidestykke

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks