Jyske virksomheder i strid om brugen af ordet panserglas: "Det ville være det samme som, hvis Arla ønskede at tage patent på ordet mælk"

De to jyske virksomheder Panzerglass og Panzerscreen er endt i en fejde om brugen af ordet panserglas. Panzerglass mener, at det er selskabets varemærke, mens Panzerscreen er lodret uenig.

Artikel top billede

Flere og flere kunder vælger at få beskyttet deres dyrebare smartphones med et stykke gennemsigtigt plastikglas, panserglas, militærglas eller hvad man nu vil kalde det.

Men hos forhandlerne bag beskyttelsesglassene er der uenighed om, hvad man må kalde det.

Hos den jyske virksomhed Panzerglass hævder man, at man var den første til at sende panserglas på markedet, og at man derfor har eneret til at benytte det i markedsføring.

Som følge har virksomheden hevet en række andre virksomheder, der anvender ordet, i retten.

En af dem er den anden jyske virksomhed Panzerscreen.

Hos Panzerscreen mener man dog, at ordet er blevet den generiske betegnelse for skærmbeskyttelse, og at alle derfor også skal have ret til at bruge det.

"Det svarer til, at Arla heller ikke kan tage patent på ordet mælk og sige, at det ejer de, fordi de er landets største mælkeproducent," udtaler indehaveren af Panzerscreen, Marc Dahl Giversen, i en pressemeddelelse og oplyser, at der er flere sager i gang mellem de to virksomheder.

Forsvarer sit varemærke

Ifølge Marc Dahl Giversen har patent og varemærkestyrelsen afvist Panzerglass’ ansøgning tre gange om at opnå varemærkerettighed på ordet panserglas.

Han pointerer derudover, at Panzerglass har sagsøgt mange virksomheder. Hvor han har taget kampen op, har andre valgt at ændre på deres ordvalg.

"Thansen, har f.eks. skiftet til ordet ’hærdet militærglas’ frem for panserglas, som de tidligere benyttede," lyder det fra Marc Dahl Giversen.

Læs også: Apple slipper iPhone 11 løs i tre varianter – fås nu som ’Pro’

Hos Panzerglass mener man dog, at man forsvarer retten til sit eget varemærke.

"Vi er nødt til at forsvare vores ret til varemærket, hvis vi ikke skal miste den," lyder det fra Nick Lissner, der er advokat for Panzerglass til Nordjyske.

Venter på EU-afgørelse

I den nuværende strid mellem de to parter har Panzerglass lagt sag an imod Panzerscreen, som denne gang omhandler Panzerscreens emballage og logo.

Her forsøger Panzerglass at få indført et forbud mod Panzerscreens logo, som selskabet har haft siden 2014, lyder det i pressemeddelelsen.

Overfor Nordjyske gør Marc Dahl Giversen det klart, at det ser "sort ud" for virksomheden, hvis man taber denne sag.

Ifølge pressemeddelelsen mistede Panzerglass i 2019 sit trademark i EU, som Panzerglass dog valgte at anke, hvilket netop nu er til behandling i EU. Dermed er status, at sagen om brugen af ordet panserglas ifølge Panzerscreen er sat i bero, ind til EU har taget en afgørelsen om Panzerglass' trademark.

Læs også: Test af Galaxy Note 10: Samsungs herskermobil er stadig en smartphone uden sidestykke

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S