Samsung investerer 11 milliarder dollar: På vej med splinternye QD-skærme

Samsung vil over de kommende år investere 11 milliarder dollar på produktion af vilde QD-skærme.

Artikel top billede

Samsung vil over de kommende fem år investere 11 milliarder dollar - 76 milliarder kroner - i udvikling og produktion af den næste generation af flintrende skarpe skærme.

De såkaldte QD-skærme - ‘quantum dot’ - skal produceres på helt nye produktionslinier, som Samsung nu skal til at opsætte på selskabets enorme fabrik i sydkoreanske Chungcheong-provins.

Produktionen går for alvor i gang i 2021, hvor fabrikken vil begynde at levere de første 65-tommer QD-skærme.

Det er planen, at Samsung over de kommende år vil ombygge de produktionslinier, der i dag anvendes til LCD-produktion, til QD-produktion.

Selskabet meddeler desuden, at alle udviklingsafdelinger, der i dag arbejder med at udvikle teknologier til LCD, over de kommende år skal omskoles til alene at fokusere på QD.

Flere amerikanske tech-medier spekulerer i, at Samsung meget vel vil bygge skærme af en kombination af QD og OLED-teknologi, altså QD-OLED.

Udviklingen af denne teknologi er fortsat i gang, men ventes klar, når Samsungs produktions-faciliteter nærmer sig den tid, hvor samlebåndene kan tændes.

De opskruede investeringsplaner er et direkte resultat af, at Samsungs vækst-rater på smartphone-markedet er begyndt at stagnere.

Og samtidig bliver selskabet udfordret på markedet for AMOLED-skærme til smartphone-markedet, som Samsung ellers har domineret kraftigt som stor-leverandør til Apple, Samsung og Huawei.

Samtidig buldrer kinesiske selskaber i dag frem på markedet for LCD-skærme.

Læs også:

En skærmrevolution er på vej: Her er alt du bør vide om fremtidens mini-LED og micro-LED-skærme

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S