Samsung investerer 11 milliarder dollar: På vej med splinternye QD-skærme

Samsung vil over de kommende år investere 11 milliarder dollar på produktion af vilde QD-skærme.

Artikel top billede

Samsung vil over de kommende fem år investere 11 milliarder dollar - 76 milliarder kroner - i udvikling og produktion af den næste generation af flintrende skarpe skærme.

De såkaldte QD-skærme - ‘quantum dot’ - skal produceres på helt nye produktionslinier, som Samsung nu skal til at opsætte på selskabets enorme fabrik i sydkoreanske Chungcheong-provins.

Produktionen går for alvor i gang i 2021, hvor fabrikken vil begynde at levere de første 65-tommer QD-skærme.

Det er planen, at Samsung over de kommende år vil ombygge de produktionslinier, der i dag anvendes til LCD-produktion, til QD-produktion.

Selskabet meddeler desuden, at alle udviklingsafdelinger, der i dag arbejder med at udvikle teknologier til LCD, over de kommende år skal omskoles til alene at fokusere på QD.

Flere amerikanske tech-medier spekulerer i, at Samsung meget vel vil bygge skærme af en kombination af QD og OLED-teknologi, altså QD-OLED.

Udviklingen af denne teknologi er fortsat i gang, men ventes klar, når Samsungs produktions-faciliteter nærmer sig den tid, hvor samlebåndene kan tændes.

De opskruede investeringsplaner er et direkte resultat af, at Samsungs vækst-rater på smartphone-markedet er begyndt at stagnere.

Og samtidig bliver selskabet udfordret på markedet for AMOLED-skærme til smartphone-markedet, som Samsung ellers har domineret kraftigt som stor-leverandør til Apple, Samsung og Huawei.

Samtidig buldrer kinesiske selskaber i dag frem på markedet for LCD-skærme.

Læs også:

En skærmrevolution er på vej: Her er alt du bør vide om fremtidens mini-LED og micro-LED-skærme

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S