Huawei åbner første 5G-udviklingscenter i Europa - har opnået svimlende hastigheder

Kinesiske Huawei åbner sit første 5G-udviklingscenter i Europa, hvor selskabet vil fremvise teknologier og udvikle 5G.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Kinesiske Huawei åbner sit første 5G-udviklingscenter på europæisk jord, hvor selskabet dels vil udvikle 5G, dels fremvise og teste teknologierne.

Centeret kommer til at ligge i schweiziske Opfikon, hvor det schweiziske teleselskab Sunrise har hovedkvarter.

Det skyldes, at 5G-udviklingscenteret, der hedder 5G Joint Innovation Center, åbner som et joint venture mellem Sunrise og Huawei.

De to selskaber har længe haft et ret tæt samarbejde med 5G, da Schweiz er blandt de lande, der ikke har udtrykt betænkeligheder om samarbejdet med det kinesiske selskab, som andre lande mistænker for at spionere på den kinesiske regerings vegne.

Huawei er bredt anerkendt som det selskab, der længst fremme, når det gælder 5G-netværks-teknologi.

Sunrise har i Schweiz da også været blandt de første selskaber i Europa til at lancere et regulært 5G-netværk, som for tiden dækker et par hundrede småbyer i Schweiz.

Sammen har de to selskaber fornylig opnået en hastighed på 3,67Gbps downlink på en række samtidige 5G-telefoner på et netværk i Zürich i Schweiz.

Huawei åbnede i foråret et såkaldt 'transparency center' i Bruxelles tæt på EU-Kommissionens hovedkvarter.

Det kan du læse mere om her: Tag med inden for i Huaweis splinternye kildekode-center i Bruxelles - her kan du se selskabets hemmeligheder

Læses lige nu

    KMD A/S

    Senior Full Stack Developer

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Legal Specialist

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Salesforce CTO - Nordics (Denmark)

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura