Huawei åbner første 5G-udviklingscenter i Europa - har opnået svimlende hastigheder

Kinesiske Huawei åbner sit første 5G-udviklingscenter i Europa, hvor selskabet vil fremvise teknologier og udvikle 5G.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Kinesiske Huawei åbner sit første 5G-udviklingscenter på europæisk jord, hvor selskabet dels vil udvikle 5G, dels fremvise og teste teknologierne.

Centeret kommer til at ligge i schweiziske Opfikon, hvor det schweiziske teleselskab Sunrise har hovedkvarter.

Det skyldes, at 5G-udviklingscenteret, der hedder 5G Joint Innovation Center, åbner som et joint venture mellem Sunrise og Huawei.

De to selskaber har længe haft et ret tæt samarbejde med 5G, da Schweiz er blandt de lande, der ikke har udtrykt betænkeligheder om samarbejdet med det kinesiske selskab, som andre lande mistænker for at spionere på den kinesiske regerings vegne.

Huawei er bredt anerkendt som det selskab, der længst fremme, når det gælder 5G-netværks-teknologi.

Sunrise har i Schweiz da også været blandt de første selskaber i Europa til at lancere et regulært 5G-netværk, som for tiden dækker et par hundrede småbyer i Schweiz.

Sammen har de to selskaber fornylig opnået en hastighed på 3,67Gbps downlink på en række samtidige 5G-telefoner på et netværk i Zürich i Schweiz.

Huawei åbnede i foråret et såkaldt 'transparency center' i Bruxelles tæt på EU-Kommissionens hovedkvarter.

Det kan du læse mere om her: Tag med inden for i Huaweis splinternye kildekode-center i Bruxelles - her kan du se selskabets hemmeligheder

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S