Teleselskabet 3 henter 18.000 nye kunder: Er nu tæt på at overhale Telia

Nu er 3 tæt på at overhale Telia som Danmarks tredjestørste teleselskab.

Artikel top billede

(Foto: PR /Jacobs Schorring)

Teleselskabet 3 og datterselskabet Oister har i tredje kvartal fået 18.000 nye kunder, hvilket betyder, at selskabet nu har 1.405.000 millioner kunder.

Det oplyser teleselskabet 3 i en pressemeddelelse.

Det svarer til en fremgang på syv procent på et enkelt år, og det betyder, at selskabet nu er snublende tæt på at overhale konkurrenter Telia og blive det tredjestørste teleselskab på det danske marked.

Telia har netop meddelt, at selskabet har 1.429.000 millioner kunder på det danske marked.

”Vi har øget vores markedsandel år for år, og det er en fornøjelse at se, at vi nu er oppe over 1,4 mio. kunder og nærmer os en markedsandel på 18 procent,” siger Morten Christiansen, som er administrerende direktør for 3 i Skandinavien i pressemeddelelsen.

Tilbagegang i omsætningen

Omsætningen for tredje kvartal lander på 684 millioner kroner, hvilket er en mindre tilbagegang i forhold til samme kvartal sidste år, hvor omsætningen landede 691 millioner kroner.

Ifølge 3-direktør Morten Christiansen skyldes det blandt andet EU’s regulering af teletaksterne.

”Vi ser et lille fald i omsætningen, som blandt andet skyldes fortsat nedgang i salget af hardware, men også EU’s regulering af opkaldstakster til udlandet. Dette ændrer dog ikke på, at kvartalet slutter med et flot resultat, som viser frugten af vores stabile vækst over tid. Vi er gode til at tiltrække og holde på kunderne, og vi er samtidig gode til at sælge mere til dem. 3’s Internet til hjemmet og Oisters bredbånd, som begge blev lanceret i år, er fx et hit hos eksisterende kunder,” lyder det fra Morten Christiansen ifølge pressemeddelelsen.

3’s driftsresultat for tredje kvartal 2019 endte på 190 millioner kroner.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvaret

    Informationssikkerhedsofficer

    Københavnsområdet

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Teamleder til AL Sydbanks GDPR & Tech Regulation i Aabenraa

    Sydjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT - Infrastruktur og Netværksspecialist til Center for CNE

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S