Dansk mobilforhandler truet på livet af skattesag: Står overfor tocifret millionregning

En skattesag kan betyde, at den danske mobilforhandler Mytrendyphone.dk må dreje nøglen om. Afgørelsen kan betyde en ekstra regning på et tocifret millionbeløb.

Artikel top billede

I det seneste regnskab for selskabet Mytrendyphone.dk, der sælger mobiltilbehør på nettet, så truer to skattesager virksomhedens fremtidige liv.

Mytrendyphone.dk risierer nemlig at skulle betale 26 millioner kroner til skattemyndighederne i Polen og Norge, hvis to sager falder negativt ud for selskabet.

Det skriver Børsen.

"Såfremt udfaldene går selskabet imod, vil dette have en væsentlig betydning for selskabets økonomiske stilling og fremtid, hvorved selskabet ikke vil være i stand til at indfri sine forpligtelser," står der ifølge avisen i regnskabet.

Læs også: Coolshop-stifter tror på nyt liv for fysiske butikker: Åbner fem nye legetøjsbutikker inden nytår

Der er tale om to sager, der, hvis selskabet taber dem begge, betyder, at man skal betale moms for 10 millioner kroner i Polen og en bøde fra myndighederne i Norge på 16 millioner kroner.

Selskabet stifter og ejer, Silvan Popovic, siger til Børsen, at hvis myndighederne skal have pengene i morgen, vil man gå konkurs. Popovic understreger dog, at han ikke mener det er sandsynligt.

Annonce

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

22. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank