Bredbåndspuljen på 98,5 millioner kroner lukker for ansøgninger om få timer - måske for sidste gang

Bredbåndspuljen lukker om få timer for ansøgninger til de 98,5 millioner kroner, der er på højkant. Det kan være sidste gang, at staten giver støtte til danske bredbåndsprojekter via puljen.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Er du interesseret i at modtage offentlig støtte til dit bredbåndsprojekt, skal du rykke nu.

For om få timer lukker Energistyrelsen for ansøgninger til årets bredbåndspulje. Det sker helt præcist til midnat, når kalenderen skifter fra 23. oktober til 24. oktober.

Bredbåndspuljen rummer i år 98,5 millioner kroner, som skal fordeles til bredbåndsprojekter til danske landområder, hvor det er ‘sværest at få bedre bredbånd på kommercielle vilkår,’ som det lyder i betingelserne.

Bredbåndspuljen blev oprettet i 2015 af den daværende Venstre-regering og har siden 2017 uddelt i alt knap 300 millioner kroner til danske bredbåndsprojekter.

Den har i alt været med til at betale bredbåndsadgang til anslået 12.000 danske adresser.

Bredbåndspuljens sigte blev ændret for nogle år siden efter hård kritik, da det kom frem, at en stor del af pengene var blevet anvendt på at betale bredbånd i byzoner, der i forvejen var genstand for kommerciel interesse.

Så mange har tidligere søgt

Bredbåndspuljen var oprindeligt på i alt 200 millioner kroner og havde til formål at fremme bredbåndsprojekter generelt herhjemme.

Der blev uddelt 80 millioner kroner i 2016, mens der i 2017, 2018 og 2019 var afsat 40 millioner kroner til uddeling.

Folketinget besluttede i foråret 2018 at afsætte yderligere 100 millioner kroner til puljen, som altså er de penge, som nu skal uddeles.

Uddelingerne af bredbåndsmidlerne er blevet løbende kritiseret for at ramme skævt og favorisere bredbåndsprojekter i de store byer.

Det kan du læse mere om her: Minister i krydsild om dansk bredbåndspulje: Er millionerne blevet tildelt de helt forkerte områder?

Efterfølgende blev der lukket for muligheden for at søge støtte for by-områder i 35 kommuner - herunder de fleste storkøbenhavnske kommuner.

Det kan du læse mere om her: Ny bredbåndspulje på trapperne: Store ændringer på vej - slut med støtte til byområder i 35 kommuner

Det betyder, at det idag alene er projekter, der angår bredbåndsprojekter i landzoner eller sommerhusområder, der kan ansøge.

“Bredbåndspuljen er først og fremmest målrettet landdistrikter og tyndt befolkede områder, hvor teleselskaberne er tilbageholdende med at rulle hurtigt bredbånd på kommerciel basis. Desuden skal en ansøgning dække mindst to adresser, og man skal bo et sted, hvor den mulige hastighed på ens nuværende internet ikke er højere end 10 Mbit/s download og/eller 2 Mbit/s upload,” som det hedder.

Den socialdemokratiske regering har i sit udspil til finansloven for næste år lagt op til, at Bredbåndspuljen skal afskaffes, i det den ikke har sat penge af til at fortsætte puljen i de kommende år.

Det kan du læse mere om her: Regeringen vil droppe bredbåndspuljen

Efterfølgende har finansminister Nicolai Wammen (S) dog åbnet en dør på klem for, at puljen muligvis godt vil kunne fortsætte fremover.

For tre uger siden sagde han, at han ville igansætte en evaluering af puljen og dens resultater, og at regeringen ville forlænge puljen med yderligere 100 millioner kroner i 2020, hvis evalueringen skulle vise sig at være positiv.

Det kan du læse mere om her: Regeringen åbner døren på klem for at dødsdømt bredbåndspulje alligevel kan fortsætte

Samtidig forklarede Socialdemokraternes it-ordfører, Kasper Roug, til Sjællandske Medier, at regeringen ville droppe puljen, fordi den er 'noget firkantet skruet sammen.'

"I stedet for bredbåndspuljen vil vi gerne have en løsning, der inddrager lokalsamfundet bedre og forankrer bredbåndsløsninger sammen med kommunerne," sagde han til avisen.

Læs mere om årets Bredbåndspulje her.

Energistyrelsen modtog i 2018 i alt 137 ansøgninger om støtte til projekter - heraf kom der flest fra Region Sjælland og Region Syddanmark. De 91 projekter modtog støtte. De dækkede i alt 4.500 adresser - næsten alle i landzone.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job