NNIT-aktien brager i vejret: Stiger med 10 procent i kølvandet på regnskab

NNIT's aktionærer kvitterer for det dugfriske kvartalsregnskab ved at sende aktien i vejret med 10 procent.

Artikel top billede

(Foto: NNIT)

NNIT har ikke ligefrem armene i vejret over selskabet nyeste kvartalsregnskab. Men alligevel kan aktiemarkedet se gode takter i regnskabet.

Aktie-markedet kvitterer nemlig for regnskabet ved at sende NNIT’s aktiekurs i vejret.

Den er siden regnskabsmeddelelsen blev udsendt steget med 10 procent i forhold til kursen, da børshandelen lukkede onsdag eftermiddag.

Her blev NNIT-aktien handlet til 77,1 kroner, mens den i kølvandet på regnskabet omgående steg til 84,4.

Siden er den igen faldet en smule, og i skrivende stund handles aktien til 83,8 kroner.

Det nye regnskab viser, at NNIT har hævet omsætningen med 4,1 procent i forhold til det tilsvarende kvartal i fjor, men at selskabets ubetinget største kunde, Novo Nordisk, står for en markant mindre del af omsætningen end tidligere.

Det kan du læse mere om her: NNIT ramt af drastisk fald i levering til storkunde: "NNIT befinder sig fortsat i en noget usikker situation"

Selskabet blev kastet ud i en alvorlig krise i sommerens løb, som siden har resulteret i fyringer og lanceringen af en større spareplan, der skal føre til besparelser for 200 millioner kroner og en reduktion af medarbejderstaben på 250 mand.

Omkring halvdelen af de 250 positioner, der skal nedlægges, skal findes i den danske forretning, mens resten skal findes uden for Danmarks grænser.

Det kan du læse mere om her: NNIT skal spare 250 stillinger væk: Her er topchefens plan for medarbejderne

NNIT har for tiden knap 3.200 medarbejdere samlet set.

Læs også:

NNIT vedtager spareplan på 200 millioner på grund af svigtende resultater: Skærer 250 stillinger

Efter tab af flere storkunder lander NNIT femårig aftale med stort energiselskab

NNIT's værdi fortsætter med at styrtdykke - når laveste niveau nogensinde: Se hvor meget ejerne har tabt

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S