NNIT-aktien brager i vejret: Stiger med 10 procent i kølvandet på regnskab

NNIT's aktionærer kvitterer for det dugfriske kvartalsregnskab ved at sende aktien i vejret med 10 procent.

Artikel top billede

(Foto: NNIT)

NNIT har ikke ligefrem armene i vejret over selskabet nyeste kvartalsregnskab. Men alligevel kan aktiemarkedet se gode takter i regnskabet.

Aktie-markedet kvitterer nemlig for regnskabet ved at sende NNIT’s aktiekurs i vejret.

Den er siden regnskabsmeddelelsen blev udsendt steget med 10 procent i forhold til kursen, da børshandelen lukkede onsdag eftermiddag.

Her blev NNIT-aktien handlet til 77,1 kroner, mens den i kølvandet på regnskabet omgående steg til 84,4.

Siden er den igen faldet en smule, og i skrivende stund handles aktien til 83,8 kroner.

Det nye regnskab viser, at NNIT har hævet omsætningen med 4,1 procent i forhold til det tilsvarende kvartal i fjor, men at selskabets ubetinget største kunde, Novo Nordisk, står for en markant mindre del af omsætningen end tidligere.

Det kan du læse mere om her: NNIT ramt af drastisk fald i levering til storkunde: "NNIT befinder sig fortsat i en noget usikker situation"

Selskabet blev kastet ud i en alvorlig krise i sommerens løb, som siden har resulteret i fyringer og lanceringen af en større spareplan, der skal føre til besparelser for 200 millioner kroner og en reduktion af medarbejderstaben på 250 mand.

Omkring halvdelen af de 250 positioner, der skal nedlægges, skal findes i den danske forretning, mens resten skal findes uden for Danmarks grænser.

Det kan du læse mere om her: NNIT skal spare 250 stillinger væk: Her er topchefens plan for medarbejderne

NNIT har for tiden knap 3.200 medarbejdere samlet set.

Læs også:

NNIT vedtager spareplan på 200 millioner på grund af svigtende resultater: Skærer 250 stillinger

Efter tab af flere storkunder lander NNIT femårig aftale med stort energiselskab

NNIT's værdi fortsætter med at styrtdykke - når laveste niveau nogensinde: Se hvor meget ejerne har tabt

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S