Amazons indtjening styrtdykker: Har ansat 100.000 medarbejdere i de seneste tre måneder - og det koster

Amazons indtjening for tredje kvartal dykker med hele 26 procent. Selskabet peger på ‘investeringer’ som årsagen.

Artikel top billede

(Foto: Lars Jacobsen)

Mægtige Amazons indtjening for selskabets tredje regnskabskvartal dykker med hele 26 procent i forhold til det samme kvartal i fjor samtidig med, at omsætningen stiger med 24 procent.

Det er store tal, og i kroner og øre bliver det enorme summer, når der er tale om et selskab af Amazons størrelse.

Salget er således steget til 70 milliarder dollar i tredje kvartal, mens indtjeningen er faldet til ‘blot’ 2,1 milliarder dollar for de tre måneder.

Det er første gang siden 2017, at Amazons indtjening ikke er vokset. Forrige kvartal var det første, hvor Amazon ikke slog sin egen indtjeningsrekord.

Den sløje indtjening har omgående fået aktiekursen til at dykke med syv procent.

Store investeringer

Selv peger Amazon på, at selskabet er i gang med at foretage meget store investeringer på ikke mindst logistik-området, hvor selskabet sigter efter at kunne levere varer samme dag, som de bliver bestilt, til dets Prime-kunder på det amerikanske marked.

Målet er konkurrenten Walmart, der i de senere år for alvor er begyndt at røre på sig som rival til Amazon på det amerikanske e-handelsmarked.

Amazons finansdirektør, Brian Olsavsky, siger ifølge Reuters, at selskabet over julesæsonen vil investere halvanden milliard dollar i samme-dags-leverings-programmet.

Han peger på, at den faldende indtjening desuden skyldes, at Amazon for at nå målet om samme-dags-levering er nødt til at flytte varelagrene tættere på kunderne og investere massivt i slut-udbringningen - altså det, som man kalder for ‘last-mile’-transporten.

Det har ført til ansættelse af flere medarbejdere. Det betyder, at Amazon i tredje kvartal har ansat hele 100.000 nye medarbejdere.

I alt har selskabet nu 400.000 medarbejdere alene i USA og 750.000 over hele verden.

“Den klart største udgiftspost denne gang er de mennesker, som vi har ansat for at nå vores mål,” siger finansdirektøren.

Amazon er helt overbevist om, at den hurtigere levering vil blive et effektivt konkurrenceparameter, der vil føre til vækst på sigt.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Digital transformation | København

Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job