Disse e-handelsfirmaer vil flest danskere anbefale til andre

På Top 10 er fire danske netbutikker, som de danske kunder helst vil anbefale andre at bruge. Helt i toppen finder vi Nemlig.com. Læs resten af listen her.

Artikel top billede

(Foto: Jacob Ø. Wittorff)

Forening for Dansk Internethandel, FDIH, har spurgt danske forbrugere, hvilke netbutikker de helst vil anbefale til andre.

Øverst ligger dagligvare-leverandøreren Nemlig.com, som 69 procent af de adspurgte danske forbrugere vil anbefale til andre.

Ifølge direktør for FDIH, Niels Ralund, er det selskabets høje kvalitet, som kunderne kvitterer for i undersøgelsen.

"Dagligvarerne er jo den helt store joker for e-handlen, men usikkerheden ved kvaliteten står stadig i vejen for det folkelige gennembrud. Derfor er det positivt, at Nemlig.com specifikt og hele branchen generelt leverer på så højt et niveau, at brugerne igen i år giver branchen topkarakter," siger direktøren i en meddelelse.

Men det danske dagligvare selskab er ikke alene i toppen.

På listen finder vi andre danske virksomheder som Proshop, Kino.dk og Saxo Boghandel, der indfinder sig på henholdsvis 2. 3. og en 5. plads på listen.

Artiklen fortsætter under grafen.

Derudover dominerer udenlandske selskaber resten af Top 10, der tæller både Amazon, H&M, Zalando og Boozt.com.

"Det er virkelig stærkt, at de danske netbutikker sidder så tungt på Top 5, og at vi kan slå giganter som Zalando og Amazon. Vi kan måske ikke slå dem på prisen, men vi må ikke tabe på brugeroplevelsen, og det gør vi heldigvis heller ikke," lyder det fra Niels Ralund.

Direktøren fremhæver særligt danske Proshop, der for første gang i år befinder sig blandt de 10 mest anbefaldede online-virksomheder.

“Det er meget imponerende, at Proshop klarer sig så flot, for de er virkelig oppe imod nogle stærke internationale spillere på et uhyre konkurrencepræget marked. Det viser, at deres satsning med robotlageret har båret frugt.”

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub