Kvanteteknologi ved at bane vejen for et nyt dansk erhvervseventyr

Invest in Denmark har udpeget det danske kvantemiljø som et område, der skal markedsføres i udlandet. Det sker på baggrund af et stærkt forskningsmiljø i Danmark.

Artikel top billede

Udviklingen mod en køreklar kvantecomputer kan være med til at skabe et helt nyt dansk erhvervseventyr.

På baggrund af Danmarks stærke kompetencer inden for kvanteteknologi har Invest in Denmark under Udenrigsministeriet udpeget det danske kvantemiljø som et område, der skal markedsføres i udlandet

Det skriver Finans.

"Vi holder løbende øje med, hvor Danmark har styrkepositioner, og på alle de markeder, hvor vi er tilstede, har vi oplevet en stigende efterspørgsel efter danske kompetencer inden for kvanteteknologi," lyder det fra Kristine Helen Falgren, specialkonsulent hos Invest in Denmark, til mediet.

Det danske kvantemiljø har blandt andet tiltrukket Microsoft, der har valgt at oprette et kvantelaboratorium i København.

Læs mere om det her: Microsoft i stor dansk satsning på revolutionerende kvantecomputer: Åbner nyt stort forskningscenter i Lyngby

Den danske kvantesektor tæller blandt andet også den danske startup Qdevil og industrivirksomheden NKT med NKT Photonics.

Der bliver for tiden investeret milliardbeløb i teknologien.

Finans skriver, at Kina har sat 70 milliarder kroner af til blot ét forskningscenter, der åbner næste år.

Der sker interessante ting for tiden på kvantemarkedet.

Søgegiganten Google hævder, at selskabet har opnået et regulært kvantegennembrud.

For selskabets kvanteprocessor, der bærer navnet Sycamore, har ifølge Google på 200 sekunder været i stand til at udføre en specifik opgave, der vil tage en normal supercomputer 10.000 år at gennemføre.

Læs også: Google når milepæl med kvantecomputer: Løser opgave på 200 sekunder som 'normal' supercomputer ville tage 10.000 år om at løse (siger Google)

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job