Disse lande står bag de fleste anmodninger om fjernelse af indhold på internettet

Hvilke stater er mest aktive, når det kommer til at støvsuge internettet for indhold, som man mener skal censureres væk? Det har en analysevirksomhed set nærmere på. Her er svaret.

Artikel top billede

I 2009 begyndte Google at føre regnskab med domstole og statslige organers anmodninger om at få fjernet indhold fra søgegiganten.

Kort tid efter begyndte Twitter, Facebook, Microsoft og Wikimedia at følge Googles eksempel.

Nu har analysehuset Comparitech indsamlet al den data for at finde ud af hvilke stater, der egentlig står bag de fleste anmodninger.

I toppen af listen finder vi Indien og Rusland, der har stået for langt de fleste anmodninger om at få fjernet indhold fra internettet.

Ud af omkring 390.000 anmodninger, stod Indien og Rusland begge for omkring 77.000. Det svarer til omkring 40 procent af alle anmodningerne.

Herefter følger Tyrkiet med 63.000 anmodninger, mens Frankrig og Mexico med knap 50.000 og 25.000 runder top fem af.

Man skulle måske tro, at Kina ville være at finde i toppen af listen, men vi skal faktisk helt ned på 13. plads, før Kina med lidt over 4.000 anmodninger kommer ind.

Det er der dog en god grund til. For flere af internettjenesterne bliver simpelthen bare blokeret i Kina.

"Kina gider ofte ikke at gå gennem indholdsudbydere og deres interne rapporteringsmekanismer for at censurere indhold. Det blokerer simpelthen hele websteder og apps direkte, og tvinger internetudbydere til at forhindre adgang på regeringens vegne. Kina har forbudt alle de websteder, vi har brugt i denne sammenligning, bortset fra nogle af Microsofts tjenester, så der kræves få censuranmodninger," skriver Comparitech.

Her resultaterne for hver af techselskaberne

Ranglisten ser helt anderledes ud, når man isoleret ser nærmere på, anmodningerne til Google, Facebook, Microsoft, Twitter og Wikimedia.

Det land, der ifølge datasættet har sendt flest anmodninger afsted til Google, er med længder Rusland, der står for over 50 procent.

Af de russiske anmodninger omhandler over halvdelen af dem Youtube.

Forsøg på at få fjernet indhold fra Facebook er hovedsageligt kommet fra Indien. Ifølge undersøgelsen har 90 procent af alle de anmodninger, der har været sendt fra Indien, haft Facebook som modtager. Det udgør cirka en tredjedel af alle anmodninger til Facebook, der også har fået en god sjat fra Frankrig, Mexico og Tyrkiet.

Læs også: PET er på trapperne med helt nyt censur-filter, der skal blokere for terror-hjemmesider

Hos Microsoft, hvor der 'kun' er data på omkring 5.373 anmodninger, er det Kina, der leder an. Omkring 70 procent af anmodningerne om at få fjernet indhold hos Microsoft stammer fra Kina.

Med førstepladsen i Twitter-kategorien er det Tyrkiet, der har stået for 55 procent af alle anmodninger til Twitter om at få fjernet indhold.

Wikimedia, organisationen bag Wikipedia, har primært fået henvendelser fra USA, der står for 27 procent af de samlede anmodninger, der lyder på 2.942. Comparitech bemærker samtidig, at 'ukendte lande' har stået bag tæt på lige så mange anmodninger som USA.

Comparitech skriver desuden, at det bemærkelsesværdige ved anmodningerne til Wikimedia er, at de stort set aldrig bliver efterlevet.

Du kan også selv slå dig løs i flere detaljer fra undersøgelsen her.

Læs også: Google forlod Kina under vilde protester: Nu vil søgegiganten tilbage på det kinesiske marked med censureret søgemaskine

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S