Disse lande står bag de fleste anmodninger om fjernelse af indhold på internettet

Hvilke stater er mest aktive, når det kommer til at støvsuge internettet for indhold, som man mener skal censureres væk? Det har en analysevirksomhed set nærmere på. Her er svaret.

Artikel top billede

I 2009 begyndte Google at føre regnskab med domstole og statslige organers anmodninger om at få fjernet indhold fra søgegiganten.

Kort tid efter begyndte Twitter, Facebook, Microsoft og Wikimedia at følge Googles eksempel.

Nu har analysehuset Comparitech indsamlet al den data for at finde ud af hvilke stater, der egentlig står bag de fleste anmodninger.

I toppen af listen finder vi Indien og Rusland, der har stået for langt de fleste anmodninger om at få fjernet indhold fra internettet.

Ud af omkring 390.000 anmodninger, stod Indien og Rusland begge for omkring 77.000. Det svarer til omkring 40 procent af alle anmodningerne.

Herefter følger Tyrkiet med 63.000 anmodninger, mens Frankrig og Mexico med knap 50.000 og 25.000 runder top fem af.

Man skulle måske tro, at Kina ville være at finde i toppen af listen, men vi skal faktisk helt ned på 13. plads, før Kina med lidt over 4.000 anmodninger kommer ind.

Det er der dog en god grund til. For flere af internettjenesterne bliver simpelthen bare blokeret i Kina.

"Kina gider ofte ikke at gå gennem indholdsudbydere og deres interne rapporteringsmekanismer for at censurere indhold. Det blokerer simpelthen hele websteder og apps direkte, og tvinger internetudbydere til at forhindre adgang på regeringens vegne. Kina har forbudt alle de websteder, vi har brugt i denne sammenligning, bortset fra nogle af Microsofts tjenester, så der kræves få censuranmodninger," skriver Comparitech.

Her resultaterne for hver af techselskaberne

Ranglisten ser helt anderledes ud, når man isoleret ser nærmere på, anmodningerne til Google, Facebook, Microsoft, Twitter og Wikimedia.

Det land, der ifølge datasættet har sendt flest anmodninger afsted til Google, er med længder Rusland, der står for over 50 procent.

Af de russiske anmodninger omhandler over halvdelen af dem Youtube.

Forsøg på at få fjernet indhold fra Facebook er hovedsageligt kommet fra Indien. Ifølge undersøgelsen har 90 procent af alle de anmodninger, der har været sendt fra Indien, haft Facebook som modtager. Det udgør cirka en tredjedel af alle anmodninger til Facebook, der også har fået en god sjat fra Frankrig, Mexico og Tyrkiet.

Læs også: PET er på trapperne med helt nyt censur-filter, der skal blokere for terror-hjemmesider

Hos Microsoft, hvor der 'kun' er data på omkring 5.373 anmodninger, er det Kina, der leder an. Omkring 70 procent af anmodningerne om at få fjernet indhold hos Microsoft stammer fra Kina.

Med førstepladsen i Twitter-kategorien er det Tyrkiet, der har stået for 55 procent af alle anmodninger til Twitter om at få fjernet indhold.

Wikimedia, organisationen bag Wikipedia, har primært fået henvendelser fra USA, der står for 27 procent af de samlede anmodninger, der lyder på 2.942. Comparitech bemærker samtidig, at 'ukendte lande' har stået bag tæt på lige så mange anmodninger som USA.

Comparitech skriver desuden, at det bemærkelsesværdige ved anmodningerne til Wikimedia er, at de stort set aldrig bliver efterlevet.

Du kan også selv slå dig løs i flere detaljer fra undersøgelsen her.

Læs også: Google forlod Kina under vilde protester: Nu vil søgegiganten tilbage på det kinesiske marked med censureret søgemaskine

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S