USA vil betale telefirmaer for at fjerne Huawei og ZTE: Skal nu forbydes helt - udgør national sikkerhedsrisiko

De amerikanske telemyndigheder er på vej med forslag om at betale amerikanske telefirmaer for at fjerne al netværksudstyr fra kinesiske Huawei og ZTE, som de vil have stemplet som ‘national sikkerhedsrisiko.’

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Den amerikanske telemyndighed FCC er på trapperne med et forslag om helt at forbyde amerikanske telefirmaer at anvende udstyr fra de to kinesiske netværk-producenter Huawei og ZTE.

Det skal ske ved at stemple de to kinesiske selskaber som en risiko for den amerikanske, nationale sikkerhed.

Bliver det tilfældet, vil de amerikanske teleselskaber blive udelukket fra at modtage offentlig støtte fra den såkaldte Universal Service Fund, som i dag anvendes til at betale for teleudrulning, til al udstyr fra de to kinesiske selskaber.

Til gengæld vil FCC åbne en særlig pulje, der skal betale for de amerikanske teleselskabers omkostninger ved at fjerne udstyr fra Huawei og ZTE fra deres netværk.

“Vi er nødt til at sikre, at vores netværk ikke skader den nationale sikkerhed, truer vores økonomiske sikkerhed og underminerer vores værdier,” lyder det fra FCC's formand, Ajit Pai.

“Den kinesiske regering har gentagne gange vist, at den er villig til at gå ekstraordinært langt for at gøre netop det,” lyder det fra ham.

FCC-formanden peger på, at USA 'ikke har råd til at tage nogen risiko,' når det gælder 5G og landets sikkerhed.

"I takt med at vi opgraderer vores netværk til 5G kan vi ikke ignorere risikoen for, at den kinesiske regering vil forsøge at udnytte netværks-sårbarheder til spionage, malware og virus eller på anden måde komprommitere vores kritiske kommunikations-netværk," lyder det fra FCC.

FCC meddeler, at flere mindre teleselskaber har anvendt midler fra Universal Service Fund til at købe udstyr fra Huawei.

Huawei og ZTE er i forvejen på den såkaldte entity-liste i USA. Det betyder, at amerikanske selskaber skal have særlig tilladelse til at handle med dem.

Med det kommende forslag sigter FCC imidlertid efter, at “etablere en proces til at udpege leverandører, der udgør en national sikkerheds-risiko.

Du kan læse mere om Universal Service Fund her.

De amerikanske lovgivere skal stemme om FCC-forslaget 19. november.

Læs også:

Nu er det lov: USA nedlægger forbud mod ledende kinesiske mobil- og netværksgiganter

USA bandlyser brug af Huawei-produkter hos amerikanske myndigheder

Er Huawei truet på livet? Her er konsekvenserne af Google-forbud og amerikansk modstand

Huawei-topchef afviser spionanklager: Vi har fuld gennemsigtighed og giver fuld indsigt i software - USA's anklager handler om noget andet

Region Midtjylland

Procesmanager til Digitalisering og It

Midtjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior Data Engineers til dataplatform i Forsvaret

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse