USA vil betale telefirmaer for at fjerne Huawei og ZTE: Skal nu forbydes helt - udgør national sikkerhedsrisiko

De amerikanske telemyndigheder er på vej med forslag om at betale amerikanske telefirmaer for at fjerne al netværksudstyr fra kinesiske Huawei og ZTE, som de vil have stemplet som ‘national sikkerhedsrisiko.’

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Den amerikanske telemyndighed FCC er på trapperne med et forslag om helt at forbyde amerikanske telefirmaer at anvende udstyr fra de to kinesiske netværk-producenter Huawei og ZTE.

Det skal ske ved at stemple de to kinesiske selskaber som en risiko for den amerikanske, nationale sikkerhed.

Bliver det tilfældet, vil de amerikanske teleselskaber blive udelukket fra at modtage offentlig støtte fra den såkaldte Universal Service Fund, som i dag anvendes til at betale for teleudrulning, til al udstyr fra de to kinesiske selskaber.

Til gengæld vil FCC åbne en særlig pulje, der skal betale for de amerikanske teleselskabers omkostninger ved at fjerne udstyr fra Huawei og ZTE fra deres netværk.

“Vi er nødt til at sikre, at vores netværk ikke skader den nationale sikkerhed, truer vores økonomiske sikkerhed og underminerer vores værdier,” lyder det fra FCC's formand, Ajit Pai.

“Den kinesiske regering har gentagne gange vist, at den er villig til at gå ekstraordinært langt for at gøre netop det,” lyder det fra ham.

FCC-formanden peger på, at USA 'ikke har råd til at tage nogen risiko,' når det gælder 5G og landets sikkerhed.

"I takt med at vi opgraderer vores netværk til 5G kan vi ikke ignorere risikoen for, at den kinesiske regering vil forsøge at udnytte netværks-sårbarheder til spionage, malware og virus eller på anden måde komprommitere vores kritiske kommunikations-netværk," lyder det fra FCC.

FCC meddeler, at flere mindre teleselskaber har anvendt midler fra Universal Service Fund til at købe udstyr fra Huawei.

Huawei og ZTE er i forvejen på den såkaldte entity-liste i USA. Det betyder, at amerikanske selskaber skal have særlig tilladelse til at handle med dem.

Med det kommende forslag sigter FCC imidlertid efter, at “etablere en proces til at udpege leverandører, der udgør en national sikkerheds-risiko.

Du kan læse mere om Universal Service Fund her.

De amerikanske lovgivere skal stemme om FCC-forslaget 19. november.

Læs også:

Nu er det lov: USA nedlægger forbud mod ledende kinesiske mobil- og netværksgiganter

USA bandlyser brug af Huawei-produkter hos amerikanske myndigheder

Er Huawei truet på livet? Her er konsekvenserne af Google-forbud og amerikansk modstand

Huawei-topchef afviser spionanklager: Vi har fuld gennemsigtighed og giver fuld indsigt i software - USA's anklager handler om noget andet

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Danmark i den digitale frontlinje: Forsvaret skal genoprustes – også online

    Danmark står i dag i en ny type konflikt – en, hvor grænsen mellem fysisk og digital krigsførelse for længst er udvisket.

    Navnenyt fra it-Danmark

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S