e-Boks ramt af nedbrud igen: Gik også ned ved seneste lønningsdag

Den digitale postkasse e-Boks er gået ned. Det er anden gang i træk, at tjenesten går ned på lønningsdagen.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Opdatering 15.58: I den seneste status fra e-Boks fremgår det, at alle services på nær en er oppe igen

Danskernes digitale postkasse e-Boks er torsdag brudt ned.

Driftsforstyrrelsen er stået på siden klokken 09.30 torsdag morgen og er endnu ikke helt udredet, meddeler selskabet.

I den seneste statusopdatering skriver e-Boks, at "en løsning er blevet implementeret og alle services er operationelle, med undtagelse af signeringsservicen, som der stadig arbejdes på. Vi beklager de gener, det måtte medføre."

Fejlen, der stod på i seks timer, har gjort, at brugerne af Digital Post ikke kan åbne de digitale dokumenter. Det har dog været muligt at logge ind på tjenesten.

Omkring klokken 15.20 skrev e-Boks, der er leverandør af Digital Post, at der opleves driftsforstyrrelser på e-Boks services:

"Vi har identificeret fejlen og arbejder på en løsning. Vi beklager de gener, det måtte medføre. Næste opdatering kl 16:00," lød opdateringen på e-Boks' hjemmeside.

Det er kun en måned siden, at danske e-Boks sidst var ramt af et nedbrud.

Det var således også en lønningsdag, hvor danskerne tilgår tjenesten for at se de seneste lønsedler, der tikker ind fra arbejdsgiveren.

Det kan du læse mere om her: Danske e-Boks ramt af nedbrud

Computerworld forsøger at få en kommentar fra e-Boks.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Danske CIO’ers evner i strategi og eksekvering er afgørende for succes med generativ AI

    Ny rapport varsler risiko for, at vi i Norden sakker bagud på teknologier med de mest markante potentialer. CIO’erne bliver afgørende for succes.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S