e-Boks ramt af nedbrud igen: Gik også ned ved seneste lønningsdag

Den digitale postkasse e-Boks er gået ned. Det er anden gang i træk, at tjenesten går ned på lønningsdagen.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Opdatering 15.58: I den seneste status fra e-Boks fremgår det, at alle services på nær en er oppe igen

Danskernes digitale postkasse e-Boks er torsdag brudt ned.

Driftsforstyrrelsen er stået på siden klokken 09.30 torsdag morgen og er endnu ikke helt udredet, meddeler selskabet.

I den seneste statusopdatering skriver e-Boks, at "en løsning er blevet implementeret og alle services er operationelle, med undtagelse af signeringsservicen, som der stadig arbejdes på. Vi beklager de gener, det måtte medføre."

Fejlen, der stod på i seks timer, har gjort, at brugerne af Digital Post ikke kan åbne de digitale dokumenter. Det har dog været muligt at logge ind på tjenesten.

Omkring klokken 15.20 skrev e-Boks, der er leverandør af Digital Post, at der opleves driftsforstyrrelser på e-Boks services:

"Vi har identificeret fejlen og arbejder på en løsning. Vi beklager de gener, det måtte medføre. Næste opdatering kl 16:00," lød opdateringen på e-Boks' hjemmeside.

Det er kun en måned siden, at danske e-Boks sidst var ramt af et nedbrud.

Det var således også en lønningsdag, hvor danskerne tilgår tjenesten for at se de seneste lønsedler, der tikker ind fra arbejdsgiveren.

Det kan du læse mere om her: Danske e-Boks ramt af nedbrud

Computerworld forsøger at få en kommentar fra e-Boks.

Annonce

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S