e-Boks ramt af nedbrud igen: Gik også ned ved seneste lønningsdag

Den digitale postkasse e-Boks er gået ned. Det er anden gang i træk, at tjenesten går ned på lønningsdagen.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Opdatering 15.58: I den seneste status fra e-Boks fremgår det, at alle services på nær en er oppe igen

Danskernes digitale postkasse e-Boks er torsdag brudt ned.

Driftsforstyrrelsen er stået på siden klokken 09.30 torsdag morgen og er endnu ikke helt udredet, meddeler selskabet.

I den seneste statusopdatering skriver e-Boks, at "en løsning er blevet implementeret og alle services er operationelle, med undtagelse af signeringsservicen, som der stadig arbejdes på. Vi beklager de gener, det måtte medføre."

Fejlen, der stod på i seks timer, har gjort, at brugerne af Digital Post ikke kan åbne de digitale dokumenter. Det har dog været muligt at logge ind på tjenesten.

Omkring klokken 15.20 skrev e-Boks, der er leverandør af Digital Post, at der opleves driftsforstyrrelser på e-Boks services:

"Vi har identificeret fejlen og arbejder på en løsning. Vi beklager de gener, det måtte medføre. Næste opdatering kl 16:00," lød opdateringen på e-Boks' hjemmeside.

Det er kun en måned siden, at danske e-Boks sidst var ramt af et nedbrud.

Det var således også en lønningsdag, hvor danskerne tilgår tjenesten for at se de seneste lønsedler, der tikker ind fra arbejdsgiveren.

Det kan du læse mere om her: Danske e-Boks ramt af nedbrud

Computerworld forsøger at få en kommentar fra e-Boks.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

It-løsninger | Horsens

Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S