e-Boks ramt af nedbrud igen: Gik også ned ved seneste lønningsdag

Den digitale postkasse e-Boks er gået ned. Det er anden gang i træk, at tjenesten går ned på lønningsdagen.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Opdatering 15.58: I den seneste status fra e-Boks fremgår det, at alle services på nær en er oppe igen

Danskernes digitale postkasse e-Boks er torsdag brudt ned.

Driftsforstyrrelsen er stået på siden klokken 09.30 torsdag morgen og er endnu ikke helt udredet, meddeler selskabet.

I den seneste statusopdatering skriver e-Boks, at "en løsning er blevet implementeret og alle services er operationelle, med undtagelse af signeringsservicen, som der stadig arbejdes på. Vi beklager de gener, det måtte medføre."

Fejlen, der stod på i seks timer, har gjort, at brugerne af Digital Post ikke kan åbne de digitale dokumenter. Det har dog været muligt at logge ind på tjenesten.

Omkring klokken 15.20 skrev e-Boks, der er leverandør af Digital Post, at der opleves driftsforstyrrelser på e-Boks services:

"Vi har identificeret fejlen og arbejder på en løsning. Vi beklager de gener, det måtte medføre. Næste opdatering kl 16:00," lød opdateringen på e-Boks' hjemmeside.

Det er kun en måned siden, at danske e-Boks sidst var ramt af et nedbrud.

Det var således også en lønningsdag, hvor danskerne tilgår tjenesten for at se de seneste lønsedler, der tikker ind fra arbejdsgiveren.

Det kan du læse mere om her: Danske e-Boks ramt af nedbrud

Computerworld forsøger at få en kommentar fra e-Boks.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Horsens

    Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S