Morgen-briefing: Astralis vil børsnoteres / Tidligere direktør for Microsoft Danmark bliver bestyrelsesformand / Digitaliseringsstyrelsen vil have input til digitalt overblik

Astralis vil børsnoteres. Tidligere direktør for Microsoft Danmark bliver bestyrelsesformand. Digitaliseringsstyrelsen vil have input til digitalt overblik. Facebook-aktien stiger fem procent efter nyt regnskab. ITU udnævner tre nye professorer i datalogi.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Velkommen til ugens sidste morgen-briefing, der endnu engang giver dig dagens it-nyhedsoverblik inden det bliver weekend.

Astralis vil børsnoteres

Selskabet bag det danske e-sportshold Astralis går nu efter at blive børsnoteret på First North børsen. Det oplyser selskabet, Astralis Group, i en pressemeddelse.

Astralis skriver ikke, hvornår man planlægger at gå på børsen, men skriver i meddelelsen, at det vil blive offentliggjort inden længe.

"Vi har i Astralis Group skabt et stærkt fundament og en førerposition på mange områder og vi ønsker med noteringen at konsolidere os," lyder det fra selskabets CEO Nikolaj Nyholm i meddelelsen og fortsætter:

"Vi vil investere i både faciliteter, performance-værktøjer, organisation, mediekanaler og kommercielle platforme, så vi kan bibeholde og udvikle vores position."

Astralis Group er særligt kendt for sit CS:GO-hold med flere såkaldte mayor leauge sejrer i bagagen, og dermed er blandt verdens bedste.

Tidligere direktør for Microsoft Danmark bliver bestyrelsesformand

Jørgen Bardenfleth, der tidligere har været direktør i Microsoft i Danmark, bliver bestyrelsesformand for medtech-konsordiet MTIC.

Det oplyser MTIC i en pressemeddelelse.

Her peger selskabet på, at Bardenfleth er valgt for sin erfaring inden for den kommercielle verden.

"Jeg glæder mig til arbejdet som formand for MTIC. Jeg ser markedet for ny sundhedsløsninger og produkter i en spændende udvikling, hvor Danmark har noget at byde med. Det gælder både i forhold til bedre behandlingsmuligheder for patienter samt skabelse af flere jobs her. Vi har mange gode samarbejdspartnere i MTIC og gode initiativer, som jeg glæder mig til at lære at kende," siger Jørgen Bardenfleth i meddelelsen.

Jørgen Bardenfleth er desuden bestyrelseformand for Lyngsoe Systems, Dubex, Symbion.

Digitaliseringsstyrelsen vil have input til digitalt overblik

Myndigheder og leverandører bliver opfordret til at komme med ideer til den fremtidige referencearkitektur for digitalt overblik.

"God dialog med markedet, myndigheder og organisationer om den fremtidige referencearkitektur for digitalt overblik er vigtig for at skabe det bedste resultat," skriver digitaliseringsstyrelsen i en meddelse.

Her opfordrer man alle til at komme med input, og afholder i den forbindelse en høring, hvor alle kan give deres besyv med.

Interessenter kan sende skriftlige kommentarer til materialet ved at udfylde skabelonen til kommentarer.

Du kan læse mere på Digitaliseringsstyrelsens hjemmeside.

Facebook-aktien stiger fem procent efter nyt regnskab

Facebooks investorer tog godt i mod regnskabet for verdens største sociale netværk.

Efter selskabet havde fremlagt sit resultat for tredje kvartal, steg aktien nemlig med fem procent.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

Det var også et positivt regnskab, der blev fremlagt for investorerne, der er drevet af selskabets salg af annoncer. Facebook er verdens næststørste annoncedistributør.

Facebook er ellers i strid modvind fra flere sider i den politiske verden, hvor selskabet kæmper med lanceringen af sin kommende kryptovaluta. Den har fået en hård medfart fra både samarbejdspartnere og politikere i både USA og Europa.

ITU udnævner tre nye professorer i datalogi

Thore Husfeldt, Carsten Schürmann og Yvonne Dittrich er blevet udnævnt som professorer i datalogi på IT-universitetet.

De tre nyudklæggede professorer har indtil nu og kommer fortsat til at beskæftige sig med Sikkerhed i digitale demokratier, det menneskelige aspekt af softwareudvikling og algoritmer.

Schürmann er tidligere blevet kendt i flere dele af verden, fordi han, på verdens største hacker-konference, hackede en amerikansk valgmaskine.

Thore Husfeldt Carsten Schürmann har været ansat på ITU 2008 og 2005, mens Dittrich er ny på IT-Universitetet.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Statens IT

Teamleder til SAP kompetencecenter

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT på Haderslev Kaserne

Sydjylland

Capgemini Danmark A/S

AI-led Growth Leader for Intelligent Industry NCE

Københavnsområdet

Erhvervsakademi København

Eksterne lektorer inden for IT-sikkerhed

Københavnsområdet

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S