Morgen-briefing: Astralis vil børsnoteres / Tidligere direktør for Microsoft Danmark bliver bestyrelsesformand / Digitaliseringsstyrelsen vil have input til digitalt overblik

Astralis vil børsnoteres. Tidligere direktør for Microsoft Danmark bliver bestyrelsesformand. Digitaliseringsstyrelsen vil have input til digitalt overblik. Facebook-aktien stiger fem procent efter nyt regnskab. ITU udnævner tre nye professorer i datalogi.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Velkommen til ugens sidste morgen-briefing, der endnu engang giver dig dagens it-nyhedsoverblik inden det bliver weekend.

Astralis vil børsnoteres

Selskabet bag det danske e-sportshold Astralis går nu efter at blive børsnoteret på First North børsen. Det oplyser selskabet, Astralis Group, i en pressemeddelse.

Astralis skriver ikke, hvornår man planlægger at gå på børsen, men skriver i meddelelsen, at det vil blive offentliggjort inden længe.

"Vi har i Astralis Group skabt et stærkt fundament og en førerposition på mange områder og vi ønsker med noteringen at konsolidere os," lyder det fra selskabets CEO Nikolaj Nyholm i meddelelsen og fortsætter:

"Vi vil investere i både faciliteter, performance-værktøjer, organisation, mediekanaler og kommercielle platforme, så vi kan bibeholde og udvikle vores position."

Astralis Group er særligt kendt for sit CS:GO-hold med flere såkaldte mayor leauge sejrer i bagagen, og dermed er blandt verdens bedste.

Tidligere direktør for Microsoft Danmark bliver bestyrelsesformand

Jørgen Bardenfleth, der tidligere har været direktør i Microsoft i Danmark, bliver bestyrelsesformand for medtech-konsordiet MTIC.

Det oplyser MTIC i en pressemeddelelse.

Her peger selskabet på, at Bardenfleth er valgt for sin erfaring inden for den kommercielle verden.

"Jeg glæder mig til arbejdet som formand for MTIC. Jeg ser markedet for ny sundhedsløsninger og produkter i en spændende udvikling, hvor Danmark har noget at byde med. Det gælder både i forhold til bedre behandlingsmuligheder for patienter samt skabelse af flere jobs her. Vi har mange gode samarbejdspartnere i MTIC og gode initiativer, som jeg glæder mig til at lære at kende," siger Jørgen Bardenfleth i meddelelsen.

Jørgen Bardenfleth er desuden bestyrelseformand for Lyngsoe Systems, Dubex, Symbion.

Digitaliseringsstyrelsen vil have input til digitalt overblik

Myndigheder og leverandører bliver opfordret til at komme med ideer til den fremtidige referencearkitektur for digitalt overblik.

"God dialog med markedet, myndigheder og organisationer om den fremtidige referencearkitektur for digitalt overblik er vigtig for at skabe det bedste resultat," skriver digitaliseringsstyrelsen i en meddelse.

Her opfordrer man alle til at komme med input, og afholder i den forbindelse en høring, hvor alle kan give deres besyv med.

Interessenter kan sende skriftlige kommentarer til materialet ved at udfylde skabelonen til kommentarer.

Du kan læse mere på Digitaliseringsstyrelsens hjemmeside.

Facebook-aktien stiger fem procent efter nyt regnskab

Facebooks investorer tog godt i mod regnskabet for verdens største sociale netværk.

Efter selskabet havde fremlagt sit resultat for tredje kvartal, steg aktien nemlig med fem procent.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

Det var også et positivt regnskab, der blev fremlagt for investorerne, der er drevet af selskabets salg af annoncer. Facebook er verdens næststørste annoncedistributør.

Facebook er ellers i strid modvind fra flere sider i den politiske verden, hvor selskabet kæmper med lanceringen af sin kommende kryptovaluta. Den har fået en hård medfart fra både samarbejdspartnere og politikere i både USA og Europa.

ITU udnævner tre nye professorer i datalogi

Thore Husfeldt, Carsten Schürmann og Yvonne Dittrich er blevet udnævnt som professorer i datalogi på IT-universitetet.

De tre nyudklæggede professorer har indtil nu og kommer fortsat til at beskæftige sig med Sikkerhed i digitale demokratier, det menneskelige aspekt af softwareudvikling og algoritmer.

Schürmann er tidligere blevet kendt i flere dele af verden, fordi han, på verdens største hacker-konference, hackede en amerikansk valgmaskine.

Thore Husfeldt Carsten Schürmann har været ansat på ITU 2008 og 2005, mens Dittrich er ny på IT-Universitetet.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

    Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

    Nordjylland

    Quadsat ApS

    Robotics Engineer

    Fyn

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura