Dansk spilsucces vil hente trecifret million-beløb til ny AR-platform

Sybo, der står bag spillsuccesen Subway Surfers, vil hente 100 millioner kroner til en ny grafittiplatform baseret på augmented reality.

Artikel top billede

Sybo, der er en af virksomhederne bag den danske spilsucces Subway Surfers, vil hente 100 millioner kroner til at realisere en ny digital platform baseret på augmented reality (AR).

Det skriver Børsen.

Den nye platform skal gøre det muligt for brugerne at udvælge områder i byområdet, hvor de kan lave digital grafittikunst.

"Det her er verdens første augmented reality sociale platform. Man kan forestille sig, at vores brugere kommer til at lave alt fra små beskeder til hinanden rundt om i byerne, til hemmelige invitationer til en fest, eller virksomheder der kan lave kampagner på platformen."

"Det kunne for eksempel være, at Nike giver 10 procent i rabat på dine næste sportssko, hvis du maler tre Nike-logoer i appen," siger Mathias Gredal Nørvig, administrerende direktør i Sybo, til Børsen.

Selskabet har allerede udviklet en prototype af appen og hentet 20 millioner kroner. Indfrier Sybo målet om at hente 100 millioner kroner vil selskabet ifølge Børsen få en værdiansættelse på en halv milliard kroner.

Læs også: På 10 år har Apples App Store erobret verden: Her er to danske app-successers fortælling om, hvordan det er at leve på Apples nåde

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Financial Accounting Consultant (SAP)

    Københavnsområdet

    Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

    Forretningsudvikler til procesoptimering

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-Sikkerhedsrådgiver til Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos