Dansk spilsucces vil hente trecifret million-beløb til ny AR-platform

Sybo, der står bag spillsuccesen Subway Surfers, vil hente 100 millioner kroner til en ny grafittiplatform baseret på augmented reality.

Artikel top billede

Sybo, der er en af virksomhederne bag den danske spilsucces Subway Surfers, vil hente 100 millioner kroner til at realisere en ny digital platform baseret på augmented reality (AR).

Det skriver Børsen.

Den nye platform skal gøre det muligt for brugerne at udvælge områder i byområdet, hvor de kan lave digital grafittikunst.

"Det her er verdens første augmented reality sociale platform. Man kan forestille sig, at vores brugere kommer til at lave alt fra små beskeder til hinanden rundt om i byerne, til hemmelige invitationer til en fest, eller virksomheder der kan lave kampagner på platformen."

"Det kunne for eksempel være, at Nike giver 10 procent i rabat på dine næste sportssko, hvis du maler tre Nike-logoer i appen," siger Mathias Gredal Nørvig, administrerende direktør i Sybo, til Børsen.

Selskabet har allerede udviklet en prototype af appen og hentet 20 millioner kroner. Indfrier Sybo målet om at hente 100 millioner kroner vil selskabet ifølge Børsen få en værdiansættelse på en halv milliard kroner.

Læs også: På 10 år har Apples App Store erobret verden: Her er to danske app-successers fortælling om, hvordan det er at leve på Apples nåde

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Jyske Bank

Softwareudvikler - .NET/Cloud

Midtjylland

KMD A/S

Projektleder

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Solution Manager til Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Fullstack-udvikler med fokus på IAM og dataoverførsler til PET

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos