Dansk spilsucces vil hente trecifret million-beløb til ny AR-platform

Sybo, der står bag spillsuccesen Subway Surfers, vil hente 100 millioner kroner til en ny grafittiplatform baseret på augmented reality.

Artikel top billede

Sybo, der er en af virksomhederne bag den danske spilsucces Subway Surfers, vil hente 100 millioner kroner til at realisere en ny digital platform baseret på augmented reality (AR).

Det skriver Børsen.

Den nye platform skal gøre det muligt for brugerne at udvælge områder i byområdet, hvor de kan lave digital grafittikunst.

"Det her er verdens første augmented reality sociale platform. Man kan forestille sig, at vores brugere kommer til at lave alt fra små beskeder til hinanden rundt om i byerne, til hemmelige invitationer til en fest, eller virksomheder der kan lave kampagner på platformen."

"Det kunne for eksempel være, at Nike giver 10 procent i rabat på dine næste sportssko, hvis du maler tre Nike-logoer i appen," siger Mathias Gredal Nørvig, administrerende direktør i Sybo, til Børsen.

Selskabet har allerede udviklet en prototype af appen og hentet 20 millioner kroner. Indfrier Sybo målet om at hente 100 millioner kroner vil selskabet ifølge Børsen få en værdiansættelse på en halv milliard kroner.

Læs også: På 10 år har Apples App Store erobret verden: Her er to danske app-successers fortælling om, hvordan det er at leve på Apples nåde

Annonceindlæg fra SuperOffice

Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job