Netflix overvejer omfattende skifte i maskinrummet: Pønser på at skifte Intel ud med AMD cpu’er

Netflix-analyse viser, at AMD’s serverløsninger leverer højere ydelse end Intels modpart.

Artikel top billede

(Foto: Photo by freestocks.org on Unsplash)

Mens chipproducenten Intel døjer med produktionsvanskeligheder, begynder en af de helt store spillere på datacenter og streaming-markedet at overveje et skifte til Intels amerikanske ærkerival, AMD.

Under en præsentation ved EuroBSD-konferencen løftede chefingeniør hos Netflix Andrew Gallatin sløret for selskabets overvejelser for et eventuelt skifte til AMD EPYC-baserede serverer fremfor den nuværende Intel-baserede maskinpark, skriver netmediet Wccftech.

Her beskriver han hvordan selskabet sigter efter at opnå en streaming-rate på 200 Gbps per enhed, en fordobling af den kapacitet som præsteres i dag med Intel Xeon processorer.

Se også: Netflix klar til at tage kampen op mod fremadstormende streaming-rivaler: "Ingen har samme variation, diversitet og kvalitet som os"

Her sætter han en single-socket quad-chiplet AMD-løsning op mod Intels konkurrerende dual-socket Xeon-løsninger og konkluderer at AMD’s løsning leverer en vis performance-fordel med sammenlignelige driftsomkostninger.

Analysen betyder på nuværende tidspunkt ikke, at Netflix agter at skifte leverandør, men viser at AMD’s nyeste Rome-baserede serverløsninger er fordelagtige for selskabet, særligt på grund af den øgede båndbredde som PCI-e 4.0 support leverer.

Læs også: DR’s streaming-satsning skal udfordre Netflix – men adskiller sig fra streaming-giganten på ét afgørende punkt: Her er den store plan for det nye DRTV

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job