Netflix overvejer omfattende skifte i maskinrummet: Pønser på at skifte Intel ud med AMD cpu’er

Netflix-analyse viser, at AMD’s serverløsninger leverer højere ydelse end Intels modpart.

Artikel top billede

(Foto: Photo by freestocks.org on Unsplash)

Mens chipproducenten Intel døjer med produktionsvanskeligheder, begynder en af de helt store spillere på datacenter og streaming-markedet at overveje et skifte til Intels amerikanske ærkerival, AMD.

Under en præsentation ved EuroBSD-konferencen løftede chefingeniør hos Netflix Andrew Gallatin sløret for selskabets overvejelser for et eventuelt skifte til AMD EPYC-baserede serverer fremfor den nuværende Intel-baserede maskinpark, skriver netmediet Wccftech.

Her beskriver han hvordan selskabet sigter efter at opnå en streaming-rate på 200 Gbps per enhed, en fordobling af den kapacitet som præsteres i dag med Intel Xeon processorer.

Se også: Netflix klar til at tage kampen op mod fremadstormende streaming-rivaler: "Ingen har samme variation, diversitet og kvalitet som os"

Her sætter han en single-socket quad-chiplet AMD-løsning op mod Intels konkurrerende dual-socket Xeon-løsninger og konkluderer at AMD’s løsning leverer en vis performance-fordel med sammenlignelige driftsomkostninger.

Analysen betyder på nuværende tidspunkt ikke, at Netflix agter at skifte leverandør, men viser at AMD’s nyeste Rome-baserede serverløsninger er fordelagtige for selskabet, særligt på grund af den øgede båndbredde som PCI-e 4.0 support leverer.

Læs også: DR’s streaming-satsning skal udfordre Netflix – men adskiller sig fra streaming-giganten på ét afgørende punkt: Her er den store plan for det nye DRTV

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,